За да се избегне стагфлација, мора да се вбризгаат пари во економијата без разлика на дефицитот


Изминатите две години беа предизвик за сите економии во светот, како развиените, така и земјите во развој. Наглото запирање на цели економски дејности, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Мерки треба да има – таргетирани и наменски, за најранливите категории да можат да ја пребродат кризата. Мерките треба да бидат времени за да не се нарушат ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Фатмир Бесими пишува во новата колумна посветена на СЕФФ 2022 и одржување на растот во време на криза дека мерки мора да има. Мерки ...
| | веќе видена | слични

Соочена со неизвесност и удари од сите страни, домашната економија го има и проблемот со планирањето на идниот развој. Токму оваа негативност е, според Ангел ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фатмир Бесими, министер за финансии на Република Македонија, објави нова колумна. „Неделава која веќе изминува, Скопје беше центарот на економската дискусија ...
| | веќе видена | слични

Ноќта е најтемна пред зората. Така и по надминување на оваа криза, треба да излеземе со посилна и поотпорна економија, концепт кој авторот на „Црниот лебед„, ...
| | веќе видена | слични

Ако нобеловецот Јозеф Стиглиц беше во фокусот на годинешниот Светски економски форум во Давос, ние ја имавме честа да бидеме домаќини на уважениот професор и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

По усвојувањето на ребалансот, во најкраток рок ќе почне имплементацијата на новите антикризни мерки кои ќе бидат таргетирани, најавуваат од Министерството за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 761 | | | веќе видена

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 304 | | | веќе видена

Бујар Османи, шефот на македонската дипломатија и тим од МНР пред два дена биле во Софија на средба со колешката Теодора Генчовска во нов обид за решение ...
сите 582 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 348 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За да се избегне стагфлација, мора да се вбризгаат пари во економијата без разлика на дефицитот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: