РПЦ: Му благодариме на бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и СПЦ


Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, изрази задоволство за како што рче, крајот на долгогодишната разделба и враќањето Македонската православна црква ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сега и Света Софија Охридска, врз кој се видливи сите наши лузни, ќе продолжи да биде храм на заедничките евхаристички радости да се напластува единството со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчка То Вима, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на ...
| | веќе видена | слични

По заедничката литургија во храмот Свети Сава во Белград, српскиот патријарх Порфириј му го предаде на македонскиот архиепископ Стефан, официјалниот документ ...
| | веќе видена | слични

Српската православна црква го отстапува на користење целиот свој имот на територијата на Северна Македонија на новата, автокефална црква во таа земја, се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Патријархот Порфириј денеска на заедничката литургија во Белград на архиепископот Стефан му го врачи Томос – официјален документ со кој Српската православна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски преземаат мерки за надминување на енергетската криза, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се посветени на тендери и ...
сите 556 | | | веќе видена

Пензионираниот полковник, поранешен висок советник на раководството на Пентагон, Даглас Мекгрегор, во етерот на Јутјуб каналот Judging Freedom ги именуваше ...
сите 406 | | | веќе видена

На вицепремиерот Артан Груби му било криво за изјавата дека на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба на Ахмети. Тој вели дека тпоа било ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 160 | | | веќе видена

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (1 октомври) во 17 часот и 25 минути, во продолжението од првенствениот фудбалски натпревар Тетекс-Каменица Саса, во ...
сите 333 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Жалам што премиерот и министрите во владата во вакви исклучително сложени и важни моменти за Македонија, граѓаните и стопанството никако не можат да ја ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РПЦ: Му благодариме на бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и СПЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: