Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква


Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во проповедта по литургијата во Белград, каде му беше врачен томос за автокефалност на Македонската православна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Српскиот патријарх Порфириј денеска во Соборниот храм во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан му предаде томос со кој СПЦ ја признава ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Порфириј му го врачи документот (томос) за признавање на автокефалноста на Македонската православна ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Патријархот на Српската православна црква Порфириј денеска во Соборниот храм на архиепископот македонско-охридски Стефан му врачи томос за признавањето на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Соборниот храм во Белград се одржа света архиерејска литургија на која служеа српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонско-охридски г.г. Стефан со ...
| | веќе видена | слични

Стејт департментот на САД за верските слободи на Балканот: Примери на антисемитизам во Србија, сегрегација во образованието во Босна и Херцеговина, нерешени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван. Најавата уследи еден ден по ...
сите 676 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
сите 110 | | | веќе видена

Израелскиот систем за противвоздушна одбрана познат како „Железната купола“ ги пресретнал речиси сите од околу 1.100-те ракети што биле упатени кон населените ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Од:
До кого (е-маил):
Порака: