Хавист: Финска и Шведска порано или подоцна ќе бидат членки на НАТО


Финскиот министер за надворешни работи Пека Хавист изрази оптимизам дека порано или подоцна Финска и Шведска ќе бидат членки на НАТО и рече дека разговорите со ...
| | веќе видена | слични

Со влегувањето на Финска и Шведска во НАТО алијансата, Русија би била доведена во потешка воена позиција на Балтикот, изјави денеска за време на посетата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин изјави дека Самитот на НАТО во Мадрид кон крајот на јуни не е краен рок за носење одлука за кандидатурите на ...
| | веќе видена | слични

САД и Велика Британија позади очите на јавноста вршат притисок врз Финска и Шведска да попуштат пред барањата на Турција, која се противи на нивното членство ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за можното членство на Финска и Шведска ...
| | веќе видена | слични

Стравувањата на Турција од барањето за членство на Шведска и Финска се засноваат на праведни и законски основи, му рекол турскиот претседател Реџеп Таип ...
| | веќе видена | слични
5 копии

НАТО треба да размисли да ѝ даде на Украина „де факто“ наместо „де јуре“ членство во алијансата, кога на следниот самит кон крајот на јуни ќе ја разгледа ...
| | веќе видена | слични

„Мораме да бидеме подготвени за војна на долг рок. Бидејќи она што го гледаме е дека оваа војна сега стана исцрпувачка војна“, изјави Столтенберг по средбата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот историчар Наум Кајчев, вели дека македонската наука сега ќе мора да ги прифати тезите кои преовладуваат во бугарската историја, барем што се ...
сите 257 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 167 | | | веќе видена

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 150 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 266 | | | веќе видена

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и ...
сите 150 | | | веќе видена

Охридскиот пливачки маратон годинава нема да се одржи соопштено е по денешната средба на претседателот на државата Стево Пендаровски со претседателот на ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хавист: Финска и Шведска порано или подоцна ќе бидат членки на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: