Нема напредок во преговорите за членство на Финска и Шведска во НАТО

Разговорите насочени кон надминување на приговорите на Турција за приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО се прекинаа без знаци за напредок. Висок турски ...
| | веќе видена | слични

САД и Велика Британија позади очите на јавноста вршат притисок врз Финска и Шведска да попуштат пред барањата на Турција, која се противи на нивното членство ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за можното членство на Финска и Шведска ...
| | веќе видена | слични

Стравувањата на Турција од барањето за членство на Шведска и Финска се засноваат на праведни и законски основи, му рекол турскиот претседател Реџеп Таип ...
| | веќе видена | слични
5 копии

НАТО треба да размисли да ѝ даде на Украина „де факто“ наместо „де јуре“ членство во алијансата, кога на следниот самит кон крајот на јуни ќе ја разгледа ...
| | веќе видена | слични

Обединетите Нации го усвоија официјалното барање на Анкара, со што за нив, Турција отсега ќе биде Туркије (Türkiye). Од неколку меѓународни организации ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван. Најавата уследи еден ден по ...
сите 676 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
сите 110 | | | веќе видена

Израелскиот систем за противвоздушна одбрана познат како „Железната купола“ ги пресретнал речиси сите од околу 1.100-те ракети што биле упатени кон населените ...
сите 198 | | | веќе видена

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема напредок во преговорите за членство на Финска и Шведска во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: