Кадиевска Војновиќ: Има намалување на реалната вредност на платите во јавниот сектор, не се усогласени ниту со минимална плата ниту со инфлација


И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме ...
| | веќе видена | слични

Про и контра: Два различни пристапи за ублажување на ударот на економско- финансиската криза Не стивнуваат реакциите по бранот поскапувања на основните ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Влада е неспособна, инфлацијата е двоцифрена, за еден ден цените на горивата и храната се качија и по 15 денари. Цената на горивата за еден ден скокнаа за 15 ...
| | веќе видена | слични

Порастот на цените се должи на зголемената побарувачка на енергија и загриженоста околу снабдувањето со гас и нафта по избивањето на украинскиот конфликт. ...
| | веќе видена | слични

Иако актуелната криза е светска, во Македонија се направени големи грешки. Најпрво треба да се запрашаме дали овој буџет е скроен за поддршка на најпогодените ...
| | веќе видена | слични

Според податоците на Обединетите нации, од првите напади на 24 февруари, па до 1 јуни се регистрирани повеќе од 4.000 загинати цивили. Но, се стравува дека ...
| | веќе видена | слични

1 Некои компании се однесувале неморално, неетички и некоректно и манипулирале со зголемувањето на цените откако на 31 мај престанаа да важат антикризните ...
| | веќе видена | слични

Северна Македонија е прва земја од Западен Балкан која одржа Стратешки дијалог со САД, што претставува пресвртница во унапредување на односите меѓу двата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Брашното и лебот како основни намирници достигнаа рекордно високи цени како никогаш до сега. Килограм брашно и една векна леб се продаваат и по 60 денари. ...
| | веќе видена | слични

Цветан Трипуновски, претседателот на комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на прес-конференција ја повика Владата да интервенира со 40.000 тони ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Молкот од Владата во врска со францускиот предлог, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека е државна стратегија, со цел да не придонесат кон ...
сите 667 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели ...
сите 399 | | | веќе видена

Ако луѓето ширум Европската унија го намалат греењето за само 2 степени и ја подигнат температурата на клима уредите за 2 степени, тоа би заштедило количина на ...
сите 512 | | | веќе видена

Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата ...
сите 909 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама во разговор со Бојко Борисов му се заблагодари на одлуката на бугарското Собрание со ветување дека ќе се реши проблемот на ...
сите 447 | | | веќе видена

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и го договори. Ковачевски не може да манипулира дека тој и Владата ...
сите 154 | | | веќе видена

Експертската и интелектуалната јавност во Македонија е бесна на премиерот Ковачевски кој вчера ги навреди нарекувајќи ги „хистерични“, дека не се разбирале ...
сите 183 | | | веќе видена

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, а по неуспешниот ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кадиевска Војновиќ: Има намалување на реалната вредност на платите во јавниот сектор, не се усогласени ниту со минимална плата ниту со инфлација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: