Бесими: За да има повисока плата мора да има поголема продуктивност во економијата

Да бев во позицијата да им кажам дека платите може да се зголемат за 30% и повеќе, тоа ќе беше хит и за граѓаните и за стопанството, рече министерот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Воопшто не се каам за зголемувањето на минималната плата, пред 4 години беа потребни 4,5 плати за една потрошувачка синдикална кошница а сега се потребни 2, ...
| | веќе видена | слични

Оваа Влада сите одлуки ги носи низ економско социјален дијалог со сите синдикати, не ги носиме затворени во канцеларии, минималната плата беше донесена низ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Големи се предизвиците, несомнено, меѓутоа кога ќе погледнам наназад, после 120 дена можам да кажам дека она што оваа Влада, во услови на вака голема економска ...
| | веќе видена | слични

Нема договор со Владата за линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и утре се очекува да биде донесена одлука за генерален штрајк, според претседателот ...
| | веќе видена | слични

Откако професорите од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје најавија штрајк во јунската испитна сесија незадоволни од нивните плати, премиерот ...
| | веќе видена | слични

Повисоки плати за административците догодина. И министерката за труд ја потврдува изјавата на министерот Бесими дека барањето за покачување на платите за 2806 ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори е веќе планирано во буџетот и тоа од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на Бугарија и францускиот предлог. Вели ...
сите 266 | | | веќе видена

Македонија мора да подготви патоказ и да покаже трајна политичка волја и трајно спроведување на обврските за човековите права. И овој патоказ, кој треба да го ...
сите 715 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 265 | | | веќе видена

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше ...
сите 293 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека првата меѓувладина конференција на ЕУ со Северна Македонија и Албанија може да се одржи во наредните ...
сите 356 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 320 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: За да има повисока плата мора да има поголема продуктивност во економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: