Пендаровски: Со Бугарија треба да разговараме за критериумите потребни за ЕУ, а не за историски спорови

Според објаснувањата на Бугарија, тие сакаат да го имитираат однесувањето на Грција кон Северна Македонија во последните децении, поставувајќи ни предуслови за ...
| | веќе видена | слични

К ако резултат на децениските борби на Бугарите во Османлиската империја, на 28 февруари 1870 година султанот Абдул Азис е принуден да издаде меморандум со кој ...
| | веќе видена | слични

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, изјави 2019 година претседателот Стево Пендаровски во интервју ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа што го заплетка еден Зоран Заев потпишувајќи го Договорот за пријателство со Бугарија не може да го отплетка цела Европа. Не го отплетка моќната Ангела ...
| | веќе видена | слични

Сè нешто си мислам тој клуб, инфоцентар, здружение или местото каде што ќе се негуваат братските и пријателски односи меѓу Макeдонија и Бугарија, а кој треба ...
| | веќе видена | слични

Јавно ќе прифатам дека 95 отсто од нашата историја е „заедничка“, што ќе рече „украдена“ од бугарската, ако некој ми посочи кои се тие 5 отсто, тоа мало парче ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Со Бугарија треба да разговараме за критериумите потребни за ЕУ, а не за историски спорови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: