Шведска ги отфрла тврдењата на Турција дека Стокхолм го финансира тероризмот

Шведската влада соопшти дека не го финансира тероризмот, како што тврди Анкара, која го наведува ова како пречка за прифаќање на скандинавската земја во НАТО, ...
| | веќе видена | слични
6 копии
14 копии

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека ќе свика состанок во Брисел на високи претставници од Финска, од Шведска и од Турција, во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција сè уште не добила конкретни предлози за решавање на загриженоста во врска со кандидатурата на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Главниот советник за надворешна политика на турскиот претседател Ибрахим Калин и американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан вчера разговараа ...
| | веќе видена | слични

Турција го повтори своето барање до Финска да престане да ги штити организациите кои Анкара ги смета за терористички, доколку сака да влезе во НАТО. „Проблемот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган соопшти за намерата денеска телефонски да разговара со рускиот и со украинскиот колега, Владимир Путин и Володимир ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека има намера да разговара по телефон со руските и украинските колеги. „Сонуваме дека војната меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 252 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 403 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 114 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шведска ги отфрла тврдењата на Турција дека Стокхолм го финансира тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: