Турција продолжува жестоко да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО

Турција продолжува да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО, а работите не се сменија ниту доцна во средата вечер по повеќечасовни разговори меѓу ...
| | веќе видена | слични
6 копии
14 копии

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека ќе свика состанок во Брисел на високи претставници од Финска, од Шведска и од Турција, во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција сè уште не добила конкретни предлози за решавање на загриженоста во врска со кандидатурата на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Главниот советник за надворешна политика на турскиот претседател Ибрахим Калин и американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан вчера разговараа ...
| | веќе видена | слични

Турција го повтори своето барање до Финска да престане да ги штити организациите кои Анкара ги смета за терористички, доколку сака да влезе во НАТО. „Проблемот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган соопшти за намерата денеска телефонски да разговара со рускиот и со украинскиот колега, Владимир Путин и Володимир ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека има намера да разговара по телефон со руските и украинските колеги. „Сонуваме дека војната меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција продолжува жестоко да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: