Турција НЕ ПОПУШТА: Финска и Шведска МОРА ДА ГИ ИСПОЛАТ НАШИТЕ БАРАЊА, па после во НАТО

Турција нема да се согласи со приемот на Шведска и Финска во НАТО доколку не преземат „конкретни мерки“ за безбедносните прашања што ја засегаат.На тоа ...
| | веќе видена | слични

НАТО треба да размисли да ѝ даде на Украина „де факто“ наместо „де јуре“ членство во алијансата, кога на следниот самит кон крајот на јуни ќе ја разгледа ...
| | веќе видена | слични

Финска и Шведска нема да бидат примени во НАТО на следниот самит на алијансата, кон крајот на јуни во Мадрид. Како што објасни полскиот заменик-министер за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Обединетите Нации го усвоија официјалното барање на Анкара, со што за нив, Турција отсега ќе биде Туркије (Türkiye). Од неколку меѓународни организации ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ОН го одобриле официјалното барање на Турција називот на нејзината земја на странски јазици промени во Туркија, соопштил потпаролот на генералниот секретар во ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации го одобрија официјалното барање на Турција за промена на името на земјата на странските јазици во Туркије, изјави портпаролот на генералниот ...
| | веќе видена | слични

Турција официјално го смени своето име од „Turkey“ во „Türkiye“ со цел да се подобри брендот на земјата но и да се стави крај на конфузијата со популарната ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција НЕ ПОПУШТА: Финска и Шведска МОРА ДА ГИ ИСПОЛАТ НАШИТЕ БАРАЊА, па после во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: