Експерти: Стравувања за стабилноста на Западен Балкан со новите геополитички поместувања од војната во Украина


И во Давос и во Скопје се дебатираше за европската иднина на Западен Балкан. На Светскиот економски форум дел од европските министри ги изнесоа своите ...
| | веќе видена | слични

Прашањето на сите прашања на деценијата, па и на 21 век , за кој мислевме дека ќе биде век на мирот, е што ако Кина ја искористи неизвестноста од војната во ...
| | веќе видена | слични

Руската инвазија на Украина можеби го означи почетокот на „третата светска војна“, а рускиот претседател Владимир Путин мора да биде поразен „што е можно ...
| | веќе видена | слични

Неуспесите за украинската војска на исток се во спротивност со текот на војната во неделите по руската инвазија на 24 февруари, кога силите на Киев ги задржаа ...
| | веќе видена | слични

Во свој авторски текст, турскиот претседател анализира зошто неговата земја го блокира влезот на Шведска и на Финска во Северноатлантската алијанса Реџеп Таип ...
| | веќе видена | слични

Што ако Кина го нападне Тајван? На своето прво патување во Азија како претседател на Соединетите Држави минатата недела, Џо Бајден го предупреди досега ...
| | веќе видена | слични

Дописниците на Би-Би-Си дадоа одговори на некои од најважните прашања за војната во Украина. Прашањата на читателите ги одговараат: Сара Рејнсфорд, дописник за ...
| | веќе видена | слични

Со оваа изјава бугарскиот претседател Румен Радев најверојатно ги замолкна и последните оптимисти дека е можно кревање на ветото за почетокот на преговорите со ...
| | веќе видена | слични

„Македонија повеќе од две децении ‘лета’ во место. Секои шест месеци Македонија влегува со надеж дека конечно ќе добие датум и ќе ги почне преговорите за влез ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заменикот копретседавач на бугарскиот тим историчари Наум Кајчев по објавата на видеото за одбаната на историската чест, го појасни неговото мислење тврдејки ...
сите 318 | | | веќе видена

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 176 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 226 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 242 | | | веќе видена

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже дали нападот бил инспириран од фатвата ...
сите 147 | | | веќе видена

Претресот, кој беше одобрен од државниот обвинител Мерик Гарланд, беше спроведен во понеделникот, а целта беше да се одземат строго доверливи документи кои ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експерти: Стравувања за стабилноста на Западен Балкан со новите геополитички поместувања од војната во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: