НЛБ Банка воведува Зелени кредити за проекти кои штедат енергија и ја заштитуваат животната средина

НЛБ Банка Скопје во соработка со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) воведува наменски кредити за енергетска ефикасност, односно Зелена кредитна линија ...
| | веќе видена | слични

Во тој дух и по тој принцип Владата со новиот ребаланс на буџет, продолжува со силната грижа за граѓаните и во најкраток рок ќе излезе со антикризни мерки кои ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Размена на мислења во врска со снабдувањето со природниот гас, но и за отпорноста на енергетскиот систем и функционирањето на регулативата во време на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски порачува дека никој не може со сигурност да предвиди што ќе се ...
| | веќе видена | слични

Поскапувањето на струјата според енергетичарите е неминовно, иако точни проекции колку ќе се зголеми цената не сакаат да даваат, велат дека истото нема да биде ...
| | веќе видена | слични

Македонија подготвува стратегија за користење на тој нов чист ресурс, попознат уште како зелен водород, и тоа во енергетиката и индустријата. Во споредба со ...
| | веќе видена | слични

Во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, минатата недела во хотелот Александар Палас се одржа тркалезна маса на која преставниците од стручната и ...
| | веќе видена | слични

Во период од една година, бројот на регистрирани фотоволтаични електрани што произведуваат струја од сонцето како обновлив извор на енергија е зголемен за 28 ...
| | веќе видена | слични

Додека Европа се бори да ја декарбонизира својата економија и да се одвикне од руската нафта и гас, една од најсончевите и „најсуви“ нации во светот му се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на Бугарија и францускиот предлог. Вели ...
сите 266 | | | веќе видена

Тој за БНТ изјави дека се уште нема реакција во САД на одлуката што ја донесе бугарскиот Парламент минатата недела, во врска со укинувањето на ветото за ...
сите 714 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 265 | | | веќе видена

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше ...
сите 293 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека првата меѓувладина конференција на ЕУ со Северна Македонија и Албанија може да се одржи во наредните ...
сите 356 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 320 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за проекти кои штедат енергија и ја заштитуваат животната средина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: