Хајредини: Со ребалансот власта ќе има пари да го неутрализира незадоволството кај одредени слоеви население


Поранешниот министер за финансии, Џевдет Хајредини се сомнева во најавите на Владата дека со новото прекројување на буџетката каса во целост ќе се ублажат ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во петок ќе донесе одлука за генерален штрајк , најави претседателот Дарко Димовски од Охрид. Според него, таквиот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владата уште утре да го исполни ветеното линеарно зголемување на платите на работниците во јавниот сектор од 2.806 денари, а Собранието да ги повлече ...
| | веќе видена | слични

Во делот за штрајкот, во петок Сојуз на синдикати на Македонија свика органи и тела, каде што ќе се донесе одлука за генерален штрајк. Тој е неминовен. Знаејќи ...
| | веќе видена | слични

Првите луѓе на Сојузот на синдикатите (ССМ) попладнево во Охрид одржаа прес-конференција на која соопштија дека во разговор со работници во градот, имало ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски тврди дека постои загриженост кај охридските работници по најавата за недела да биде работен ден во туристичките места. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Сојузот на синдикати на Универзитетот Свети Кирил и Методиј (УКИМ) го повика наставниот и ненаставниот кадар, в четврток на 2 јуни во 10 часот пред платото на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Маја Кадиевска-Војновиќ, во своето интервју за Македонското радио, говореше за високата инфлација, малиот економски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 490 | | | веќе видена

Бујар Османи, шефот на македонската дипломатија и тим од МНР пред два дена биле во Софија на средба со колешката Теодора Генчовска во нов обид за решение ...
сите 937 | | | веќе видена

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик историја, да се вратат од Софија и да кажат дека преговори ќе продолжат само кога ќе има ...
сите 366 | | | веќе видена

Предизвиците на македонските евроинтеграции, во пресрет на денешниот самит на НАТО, низ призмата на изјавата на влијателниот Едвард Џозеф дека токму „тоа е ...
сите 294 | | | веќе видена

Знае ли министерот за надворешни работи Бујар Османи што значи хибриден напад или пред два дена оваа фраза ја искористи да го намали притисокот од јавноста за ...
сите 73 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 347 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хајредини: Со ребалансот власта ќе има пари да го неутрализира незадоволството кај одредени слоеви население

Од:
До кого (е-маил):
Порака: