За седум дена се укинуваат мерките, а нови допрва ќе се креираат - дали ќе се вратат празните полици во маркетите?


Владата не смее да чека до есен за да интервенира со нови мерки во услови кога на глобално ниво не се очекува пад на цените на производите неопходни за живот, ...
| | веќе видена | слични

Владата на денешната седница не го продолжи рокот на пакетот антикризни мерки, што значи дека од утре стапката на ДДВ за основните производи се враќа на 5 %, а ...
| | веќе видена | слични

Од утре нови поскапувања на храната и горивата ги очекуваат граѓаните. Цената на горивата ќе се зголеми до 10 денари од литар, односно безнинот ќе достигне ...
| | веќе видена | слични

Вечерва на полноќ завршува да важи дел од владиниот сет со 26 антикризни мерки чија цел во изминатиот период беше да спречат покачување на некои од основните ...
| | веќе видена | слични

Од утре се очекува драстично поскапување на горивата. Ќе поскапат и за 10 денари бидејќи Владата не ја продолжи мерката за намалено ДДВ од 18 на 10 отсто и се ...
| | веќе видена | слични

На полноќ завршува важноста на дел од владиниот сет од 26-те антикризни мерки кои беа донесени со цел спречување на ценовни шокови за граѓаните, а Владата на ...
| | веќе видена | слични

Истекува времената владина антикризна мерка со која во период од три месеци беа намалени ценитена горивата, акцизите и ДДВ-то. Од полноќ, доколку не се ...
| | веќе видена | слични

Владата денеска одржа седница, но на неа немало точка на дневниот ред за продолжување на антикризните мерки. Од полноќ истекува важноста на мерките коишто беа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска го продолжи генералниот штајк со блокада на крстоницата во населбата Автокоманда на булеварот „Александар ...
сите 249 | | | веќе видена

Апелирам до Северна Македонија да не се обидува сега да го попречува процесот, бидејќи тогаш ќе стане многу потежок, вели претседателот на „Демократска ...
сите 1205 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 138 | | | веќе видена

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа влада, предводена од СДСМ и ДУИ. Смешни се кога ги слушаме ...
сите 359 | | | веќе видена

Од кабинетот на министерот за надворешни работи Бујар Османи информираат дека шефот на македонската дипломатија остварил телефонски разговор со кабинетот на ...
сите 192 | | | веќе видена

„АД ЕСМ на тендерот на ЕВН ХОМЕ за периодот јули-декември 2022 година достави понуда со која ќе се покријат 100% потребите на ЕВН ХОМЕ на регулираниот пазар на ...
сите 206 | | | веќе видена

Од наредниот месец, граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично покачување на електричната енергија. Новите сметки за електрична енергија ќе ...
сите 257 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За седум дена се укинуваат мерките, а нови допрва ќе се креираат - дали ќе се вратат празните полици во маркетите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: