Петков: Најважно е да продолжи конструктивниот дијалог меѓу Скопје и Софија и да не се подлегнува на провокации


Најважно за владите на Бугарија и на Северна Македонија е да продолжат со конструктивниот дијалог и да не подлегнуваат на провокации од некои групи кои се ...
| | веќе видена | слични

Последен обид на француското претседателство за одблокирање на македонскиот евроинтегративен процес. Вака поранешниот дипломат и аналитичар Нано Ружин гледа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Тоа е мојата порака која што ја кажувам често пати и во Македонија каде што имам настани и говори, дека како што се обединивме сите околу случајот со Украина и ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повикал премиерот и претседателот на Бугарија, Кирил Петков и Румен Радев, на средба во Париз да им презентира ...
| | веќе видена | слични

Новинарот Зоран Иванов, порачува дека Македонија не смее да прифати бугарските уцени да станат составен дел од преговарачката рамка за влез во ЕУ. Нашиве да не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија подолго време инсистира нивните барања да влезат во преговарачката рамка за Македонија со Европската Унија. Последните вести од Софија говорат дека ...
| | веќе видена | слични

Историјата мора да остане настрана од политиката. Ако зборуваме за иднината и го вклучуваме и минатото, тогаш тука многу тешко ќе има некакво решение, изјави ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска одговори на наводите во бугарските медиуми дека тој и претседателот Румен Радев во Франција ќе разговараат за суштината ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест ...
сите 755 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 482 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петков: Најважно е да продолжи конструктивниот дијалог меѓу Скопје и Софија и да не се подлегнува на провокации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: