Бајден најави почеток на Индо-пацифичката економска рамка како противтежа на кинеското економско влијание

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот го објави лансирањето на Индо-пацифичката економска рамка (ИПЕФ), која вклучува десетина индо-пацифички ...
| | веќе видена | слични

Кина ја нападна зоната за воздушна одбрана на Тајван со 30 авиони, од кои 20 борбени авиони. Ова е најголемиот упад од 23 јануари кога со 39 авиони навлезе во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Триесет авиони на кинеското воено воздухопловство од кои дваесет ловци навлегле во зоната на тајванската противвоздушна одбрана, соопштија тајванските власти. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајван соопшти дека распоредил борбени авиони за да предупреди 30 воени авиони испратени од Кина во нејзината зона за воздушна одбрана. Инцидентот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Станува збор за најголемиот упад на кинески авиони од 23 јануари годинава кога 39 летала на кинеското воено воздухопловство влегоа во т.н. „идентификациска ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ги забрза напорите за преобликување на одбранбените системи на Тајван бидејќи предвидува посилно ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии
повеќе

Останато

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 312 | | | веќе видена

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик историја, да се вратат од Софија и да кажат дека преговори ќе продолжат само кога ќе има ...
сите 592 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 344 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 160 | | | веќе видена

Финска и Шведска нема да ги поддржат ЈПГ/ПЈД и организацијата опишана како ФЕТО во Турција Финска и Шведска во вторникот потпишаа трилатерален меморандум за ...
сите 157 | | | веќе видена

И покрај сите вложувања во конфликтот во Украина, Северноатлантската алијанса не е во состојба да ја спречи Русија да ги исполни целите, пишува кинеското ...
сите 445 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден најави почеток на Индо-пацифичката економска рамка како противтежа на кинеското економско влијание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: