КРИЗА ВО БУГАРИЈА: Пратениците на ИТН ја напуштаат коалицијата поради Македонија, ќе заседава Совет за безбедност? (ВИДЕО)


Партијата на Слави Трифонов го засили притисокот врз премиерот да не го деблокира ветото за С.Македонија.Во обид да спречи раздор во мнозинството, Кирил Петков ...
| | веќе видена | слични

Според Симонида Кацарска, директорка на Институтот за европска политика, не е добро ако бугарските барања кон Македонија бидат вметнати во преговарачката рамка ...
| | веќе видена | слични

Иако бугарскиот премиер Кирил Петков има силна желба да го тргне односо укине ветото за С. Македонија, тој нема да го стори тоа, бидејќи следниот ден нема да ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот од бугарска страна на Мешовитата комисија за историски и за образовни прашања, Ангел Димитров, се повика и на генетиката (?) за да ја објасни ...
| | веќе видена | слични

Предложена ли е последна опција за кревање на бугарското вето? Како што објави бугарски Капитал, премиерот Петков на средбата со коалициските партнери настапил ...
| | веќе видена | слични

 Иако засега нема најава за евентуално кревање на ветото, премиерот Петков и претседателот Радев се поевидентно е дека имаат поделени ставови за македонското ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на пратеничката група на партијата на Трифонов, тврди дека партијата на премиерот Петков самостојно туркал кревање на ветото за Македонија, водел ...
| | веќе видена | слични

Скопје смета дека со поддршката од некои меѓународни фактори Бугарија ќе клекне на колена, коментира бившиот бугарски вицепремиер Красимир Каракачанов за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КРИЗА ВО БУГАРИЈА: Пратениците на ИТН ја напуштаат коалицијата поради Македонија, ќе заседава Совет за безбедност? (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: