Просветните работници се изиграни и манипулирани, договорот меѓу СОНК и владата не е соодветен на нивните барања


Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 3.000 деца се на листа на чекање за упис во градинкa во Скопје. Речиси во сите скопски општини нема доволно градинки ниту капацитети во постојните за да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СОНК и Министерството за труд и социјална политика ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор, со кој е регулиран начинот на исплата на ...
| | веќе видена | слични

Огромен број родители на дечиња кои се запишани во градинките во Општина Карпош се засегнати од одлуката на Советот на општината, по што добиле известувања од ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска изјави дека 69 градинки се изградени и отворени од 2017 година досега. -За разлика од вашите 33 ...
| | веќе видена | слични

Од 2017 година и направената анализа на состојбата во градинките, утврдена е очајна состојба. Се утврди недостаток на околу 2000 работни места, а најголем дел ...
| | веќе видена | слични

Проблемот со запишувања деца во скопските градинки трае со години, но ескалираше откако Општина Карпош донесе одлука од градинките на нивна територија од 10 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад имало во Македонија. Нема ниту одговорност ...
сите 245 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 327 | | | веќе видена

На 24.06.2022 во 15.00 часот во Полициска станица Куманово, 41-годишна кумановка пријавила дека С.М. од Куманово ја бакнувал и допирал по телото нејзината ...
сите 463 | | | веќе видена

Бугарскиот дипломат Љубомир Ќучуков кој е близок на актуелните власти во Софија смета дека Македонија има две години да ги запише Бугарите во својот ...
сите 684 | | | веќе видена

Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на електричната енергија, криминалната влада на СДСМ и ДУИ повторно удрија по џебот на граѓаните Нема ...
сите 327 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама за емисијата „Talking Europa“ на France 24 задржувајќи се на преговорите и самитот во Брисел, вели дека Албанија не е таа што ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Просветните работници се изиграни и манипулирани, договорот меѓу СОНК и владата не е соодветен на нивните барања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: