ЕК даде рок за старт на преговори: Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси


– Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Италија е важен политички и економски партнер на Северна Македонија, а остварените резултати на нашата земја на патот на евроинтеграциите треба да имаат ...
| | веќе видена | слични

Ова беa главните поенти од вчерашната средба меѓу премиерот Димитар Ковачевски и неговиот италијански колега Марио Драги, која се одржа во рамки на дводневната ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и членовите на државно-црковната делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Марио Драги во Рим го прими бугарскиот премиер Кирил Петков, соопшти прес-центарот на бугарската влада. Двајцата премиери разговарале за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, во рамките на неговата работна посета на Рим, денеска оствари средба со претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Можноста за постигнување договор во наредните седмици станува се помала зборува и последната премиерска средба Ковачевски – Петков во Рим која не донесе ...
| | веќе видена | слични

Проширувањето на Европската Унија е клучно за просперитет на регионот и на Европа, истакнале премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Советот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Димитар Ковачевски по средбата со претседателот на Советот на министри на Италија Марио Драги, истакна дека Италија е важен политички и економски ...
| | веќе видена | слични

Ковачевски подвлече дека следната година ќе одбележиме 30 години од воспоставувањето на нашите дипломатски односи.   Во продолжение изјавата на премиерот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот историчар Наум Кајчев, вели дека македонската наука сега ќе мора да ги прифати тезите кои преовладуваат во бугарската историја, барем што се ...
сите 261 | | | веќе видена

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 176 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 227 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 241 | | | веќе видена

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК даде рок за старт на преговори: Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: