Слабаков вели дека ако не се исполнат барањата на Бугарија, Македонија ќе биде тумор за ЕУ


Европратеникот Андреј Слабаков вели дека без бараните бугарски промени, членството на Македонија е рамно на „тумор за ЕУ“. Неколку европратеници од бугарската ...
| | веќе видена | слични

Откако Русија ја нападна Украина, барањето на Киев за влез во ЕУ е една од темите ширум Унијата, при што некои даваат безусловна поддршка, некои се колебаат, а ...
| | веќе видена | слични

„Почитување на владеењето на правотo, спроведување на реформите и функционирање на независно судство се главните препораки, што земјите од Западниот Балкан ги ...
| | веќе видена | слични

Ако веруваме дека сме заедница на народи со заеднички вредности, тогаш мора да прифатиме дека секој може да се оддели. Да дадеме уште еден пример од регионот ...
| | веќе видена | слични

„Македонија треба мудро да ја води својата надворешна политика, користејќи ги сите можности, што ги нуди меѓународното право за достоинствена заштита на ...
| | веќе видена | слични

Мудрото водење надворешна политика подразбира користење на сите можности што ги нуди меѓународното право за достоинствена заштита на националните интереси. Од ...
| | веќе видена | слични

Европската унија не смее да стане зависна од несигурни земји во нејзината транзиција кон зелена економија, исто како што стана зависна од руските фосилни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 648 | | | веќе видена

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 340 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 221 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слабаков вели дека ако не се исполнат барањата на Бугарија, Македонија ќе биде тумор за ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: