Синодот на МПЦ-ОА денеска на координативна седница за одлуката на СПЦ


Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска ќе одржи координативна седница, на која ќе биде разгледана одлуката на Српската ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од Москва по добиениот благослов од СПЦ за автокефален статус на МПЦ-ОА. За Вселенската патријаршија, отстранувањето ...
| | веќе видена | слични

За Вселенската патријаршија, отстранувањето на 55 годишната шизма е историски момент, а за РПЦ радосен настан што бил чекан многу години. – Историски момент е ...
| | веќе видена | слични

Еден ден по признавањето на автокефалноста на Македонската православна црква – Охрдиска архиепископија (МПЦ-ОА) од Српската православна црква (СПЦ), српскиот ...
| | веќе видена | слични

Шестдецениската изолираност е отстранета и по овој историски момент влегуваме во нов период. Вака вселенскиот патријарх Вартоломеј во интервју за грчка ...
| | веќе видена | слични

Иако навидум ништо не се случуваше последните години помеѓу македонската и српската црква, интензивна дипломатија за решавање на канонскиот статус на МПЦ, ...
| | веќе видена | слични

Уште еден интересен момент од вчерашниот голем и значаен настан кој се случи во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде првиот човек на СПЦ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа влада, предводена од СДСМ и ДУИ. Смешни се кога ги слушаме ...
сите 667 | | | веќе видена

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска го продолжи генералниот штајк со блокада на крстоницата во населбата Автокоманда на булеварот „Александар ...
сите 249 | | | веќе видена

Од кабинетот на министерот за надворешни работи Бујар Османи информираат дека шефот на македонската дипломатија остварил телефонски разговор со кабинетот на ...
сите 806 | | | веќе видена

„АД ЕСМ на тендерот на ЕВН ХОМЕ за периодот јули-декември 2022 година достави понуда со која ќе се покријат 100% потребите на ЕВН ХОМЕ на регулираниот пазар на ...
сите 200 | | | веќе видена

На едвај три - четири дена до завршувањето на француското претседателство со Европската Унија, неизвесна е судбината на „францускиот предлог“ со кој требаше да ...
сите 683 | | | веќе видена

Од наредниот месец, граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично покачување на електричната енергија. Новите сметки за електрична енергија ќе ...
сите 257 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синодот на МПЦ-ОА денеска на координативна седница за одлуката на СПЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: