Европската комисија денеска презентира план за прекин на зависноста од руски горива до 2027 година


Денеска Европската комисија ќе претстави план вреден 210 милијарди евра за тоа како Европа може да престане да се потпира на руските фосилни горива до 2027 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека е убеден оти сите прашања поврзани со предложената забрана за увоз на руска нафта ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

И во Давос и во Скопје се дебатираше за европската иднина на Западен Балкан. На Светскиот економски форум дел од европските министри ги изнесоа своите ...
| | веќе видена | слични

Нема напредок кон решение со Софија, но продолжуваме да разговараме, вели шефот на дипломатијата Османи. Потсети и дека по јуни се истрошува капацитетот за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Продолжуваме конструктивно во изнаоѓање взаемно прифатливо решение со Бугарија. Двајцата премиери не охрабрија да продолжиме со разговорите и врз основа на тој ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе продолжи по конструктивен пат до изнаоѓање на взаемно прифатливо решение со Бугарија, но во моментов нема ништо ново ниту различно од тоа што ...
| | веќе видена | слични

„Се уште е иницијатива во зародиш, се уште нема ниту еден пишуван документ, но според тоа што го кажуваат сите чинители кои се во зародишот на оваа идеја тоа ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за финансии Синиша Мали изјави во Будимпешта, по средбата со унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијартo, дека е договорено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во „10 Минути“ порача дека македонскиот јазик им бил еден од најважните прашања. Според него, првичната ...
сите 1133 | | | веќе видена

Во првите три дена од генералниот штрајк во цел јавен сектор платите на огромен број на работници во јавниот сектор кои работат во Градот Скопје, општините или ...
сите 470 | | | веќе видена

Криминалната власт на СДСМ и ДУИ наместо зголемување на платите, граѓаните ќе добијат драстично зголемена цена на електричната енергија, се вели во партиското ...
сите 271 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Нинова го обвини Радев за пристрасни напади врз Владата на Кирил Петков, бидејќи се стреми кон поголема моќ.Таа ...
сите 690 | | | веќе видена

На 24.06.2022 во 15.00 часот во Полициска станица Куманово, 41-годишна кумановка пријавила дека С.М. од Куманово ја бакнувал и допирал по телото нејзината ...
сите 251 | | | веќе видена

Македонија доживеа тотален дебакл и трајно нарушување на преговарачките позиции со Бугарија заради ненародната и неспособна власт предводена од СДСМ и ДУИ. ...
сите 315 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама за емисијата „Talking Europa“ на France 24 задржувајќи се на преговорите и самитот во Брисел, вели дека Албанија не е таа што ...
сите 307 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската комисија денеска презентира план за прекин на зависноста од руски горива до 2027 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: