Интервју со Љубе Трпески: За прв пат во животот сум песимист од она што не очекува, а тоа е дефинитивен крах на меѓународниот поредок


За поранешниот гувернер на Народната банка, професор Љубе Трпески, надолните корекции за економскиот раст и високата инфлација се логична последица на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Советот на ЕУ денеска ги објави своите препораки од вчерашниот заедничкиот дијалог за економија и финансии помеѓу Унијата и државите од Западен Балкан и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Нобеловецот, професор и истакнат американски економист Пол Кругман, кој в понеделник ќе има обраќање на конференцијата „Одржување на растот во време на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политиките што ги презема Владата за надминување на кризата, како и напорите што земјата ги прави за да создаде поволно деловно опкружување, беа во фокусот на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска во Виена учествува на Форумот на Централна и Источна Европа, во организација на „Еуромани“. Форумот се смета за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Време зa читање: 2 минути Преку регионална соработка и поттикнување на конкурентноста на економиите, ќе се зголеми нивната отпорност на идните шокови, а воедно ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Рецесија за годинава во моментот не се очекува. И покрај сите предизвици, сите релевантни меѓународни финансиски институции сепак предвидуваат економски раст, ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии на 30 и 31 мај во хотелот „Александар Палас“ ќе го организира Скопје економски финансиски форум – СЕФФ, а еден од столбовите на кои ...
| | веќе видена | слични

Рецесија не се предвидува ниту со песимистичките сценарија на меѓународните институции, како ММФ, Европската Унија, Европската централна банка, туку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 212 | | | веќе видена

Еден од најпознатите експерти од областа на безбедноста во Албанија, Илир Кула, со оценка дека ова што се случува со Северна Македонија е потсмев и оти е ...
сите 426 | | | веќе видена

-Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, ...
сите 426 | | | веќе видена

Унгарија повика на итни мировни преговори за ставање крај на војната меѓу Украина и Русија, предупредувајќи дека продолжениот конфликт ќе предизвика економска ...
сите 371 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интервју со Љубе Трпески: За прв пат во животот сум песимист од она што не очекува, а тоа е дефинитивен крах на меѓународниот поредок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: