Поглаварите на СПЦ и МПЦ во четврток во Белград ќе одржат заедничка литургија


Српскиот патријарх Профирије и македонскиот архиепископ Стефан во петок (19 мај) ќе одржат заедничка литургија во храмот Сети Сава во Белград, објави српската ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот охридски и македонски ...
| | веќе видена | слични

Ќе успеат ли СПЦ и МПЦ-ОА да ги завршат навреме сите техничко – организациони детали, за македонската црква на 12 јуни на Духовден, кога во Цариград ќе има ...
| | веќе видена | слични

Тргањето на шизмата по речиси 6 децении и признавањето на автокефалноста на Македонската православна црква-Охридска архиепископија од СПЦ, вселенскиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарската православна црква ќе мора да ја признае македонската како една од многуте православни цркви во светот, а не како единствената со која има директно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со поглаварот на Српската православна црква, патријархот г. г. Порфириј, по повод донесената одлука ...
| | веќе видена | слични

Руската православна црква го поздрави признавањето на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија. Признавањето е радосен настан за кој се очекува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Откако Српската православна црква (СПЦ) ѝ даде автокефалност на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА)Бугарската православна црква ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата ...
сите 1281 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели ...
сите 363 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама во разговор со Бојко Борисов му се заблагодари на одлуката на бугарското Собрание со ветување дека ќе се реши проблемот на ...
сите 433 | | | веќе видена

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, а по неуспешниот ...
сите 356 | | | веќе видена

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и го договори. Ковачевски не може да манипулира дека тој и Владата ...
сите 154 | | | веќе видена

По повод вчерашната одлука на Советот на ЕУ да не стави на дневен ред точката за разгледување на датумот за почеток на пристапното членство на Македонија, се ...
сите 140 | | | веќе видена

Експертската и интелектуалната јавност во Македонија е бесна на премиерот Ковачевски кој вчера ги навреди нарекувајќи ги „хистерични“, дека не се разбирале ...
сите 183 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 25.06.2022 година (сабота) поради одржувањето на „Парада на гордоста“, ќе бидат преземени ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поглаварите на СПЦ и МПЦ во четврток во Белград ќе одржат заедничка литургија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: