РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СО РЕАКЦИЈА НА ОДЛУКАТА НА СПЦ: Поддржуваме-надминат е долготраен црковен раскол


РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СО РЕАКЦИЈА НА ОДЛУКАТА НА СПЦ: Поддржуваме-надминат е долготраен црковен раскол Руската православна црква ја поздравува одлуката на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Веста за заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје за одобрувањето и благослов на српскиот патријарх Порфириј за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, испрати честитки по повод упатувањето на томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска ...
| | веќе видена | слични

Радувај се Македонијо! Автокефална Македонска православна црква, пишува Ѓорѓија Сајковски, генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ во својот статус н фејсбук, ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на Северна Македонија и Србија, Александар Вучиќ и Стево Пендаровски во Давос разговарале за развојот на односите меѓу двете земји, ...
| | веќе видена | слични

Тие кусо остварија средба во Давос каде учестуваат на Светскиот економски форум. Пендаровски на својот фејсбук профил напиша дека одлуката на Српската црква ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Историски ден! После векови негирање официјално призната вистината – тука сме и постоиме! Автокефална Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, ...
| | веќе видена | слични

Автокефална Македонска православна црква-Охридска архиепископија!!!Да се радуваме денеска радувај се македонски народе, со нас денеска се радува целата црква, ...
| | веќе видена | слични

– На денот кога ги славиме Светите браќа Кирил и Методиј рамноапостолни, се потврди вековната вистина на нашиот македонски народ. После 55 години, сплотеноста ...
| | веќе видена | слични

Веднаш по обзнанувањето на веста на патријархот Порфириј дека Српската црква ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА, свој говор одржа и г.г. Стефан, поглаварот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 310 | | | веќе видена

„Расте нервозата во Белата плата, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во собранието по налог на Мицкоски, се обидуваат да создадат тензии и инциденти, за да го одбранат ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска изјави дека не сака да ја компромитира слободата на изразување на следните консултативни совети и повторно го ...
сите 555 | | | веќе видена

Срам за демократијата, очигледно дека некој и охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да се види вчера во комисијата за европски ...
сите 235 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 341 | | | веќе видена

Начинот на кој се обидуваме да го решиме спорот меѓу двете земји во последните години само покажува колку сме блиски. Изгубивме премногу време во непотребна ...
сите 182 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 159 | | | веќе видена

Финска и Шведска нема да ги поддржат ЈПГ/ПЈД и организацијата опишана како ФЕТО во Турција Финска и Шведска во вторникот потпишаа трилатерален меморандум за ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СО РЕАКЦИЈА НА ОДЛУКАТА НА СПЦ: Поддржуваме-надминат е долготраен црковен раскол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: