Соборот на СПЦ со одлука ја врати МПЦ-ОА како автономна црква во рамките на СПЦ


Доделувањето најширока можна автономија и полна самостојност на МПЦ, како што гласи денешната одлука на Саборот, не значи автокефалност. Ова што Македонската ...
| | веќе видена | слични

Историјата се испишува. Српскиот собор едногласно ја призна автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Радосната вест ја ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот и српскиот претседател, Стево Пендаровски и Александар Вучиќ заеднички ја поздравија одлуката на СПЦ за признавање на афтокефалноста на МПЦ. Тие ...
| | веќе видена | слични

Историска радосна вест објави српскиот Патријарх Порфириј дека Светиот архиерејски собор на Српската православна црква едногласно во пресрет на барањето на ...
| | веќе видена | слични

На заедничката литургија денеска во Соборниот храм во Скопје со која чиноначалствуваа поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ, архиепископот охридски и македонски Стефан и ...
| | веќе видена | слични

Повеќеминутен громогласен аплауз и овации од верниците во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје ја дочекаа објавата од српскиот патријарх Порфириј ...
| | веќе видена | слични

Пред нашите очи се случува чудо, ние сме дел од тоа чудо кажа српскиот Патријарх г.г. Порфириј пред да ја соопшти долгоочекуваната вест дека Соборот на СПЦ ...
| | веќе видена | слични

Историски ден! После векови негирање, официјално призната вистината – тука сме и постоиме! Автокефална Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 312 | | | веќе видена

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 501 | | | веќе видена

Заврши расправата за предлог-измените на Законот за работни односи на Комисијата за европски прашања. Потпретседателката на комисијата Арта Биљали Зендели вели ...
сите 276 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 345 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 141 | | | веќе видена

Финска и Шведска нема да ги поддржат ЈПГ/ПЈД и организацијата опишана како ФЕТО во Турција Финска и Шведска во вторникот потпишаа трилатерален меморандум за ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соборот на СПЦ со одлука ја врати МПЦ-ОА како автономна црква во рамките на СПЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: