Ковачевски призна дека испланирал 100 милиони евра непродуктивни буџетски трошоци

Премиерот Ковачевски јавно признава дека минатата година кога беше заменик министер за финансии дозволил во буџетот да се најдат најмалку 100 милиони евра кои ...
| | веќе видена | слични
4 копии
5 копии

СДСМ преку иниституциите што ги предводи останува посветена на одговорно управување со јавните финансии со цел да се обезбедат допопнителни средства за помош и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Најавеното касно кратење на непродуктивните трошења со ребалансот на буџетот е чисто манипулирање на јавноста и признание дека оваа Влада не работи домаќински ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе крати пари во Буџетот за работи кои не требаше да ги планира во време на криза, реагира ВМРО-ДПМНЕ на најавата на владата дека ќе крати ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Следува ребаланс на Буџетот за 2022 година, со кој дополнително ќе се скратат уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. Преку ваквото намалување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Инфлацијата во Македонија е 10.5% цените ги изедоа платите на граѓаните. И народот е посиромашен сега во споредба со лани. За инфлацијата придонесе покачената ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста реагира на податоците за двоцифрената инфлација во земјата и за тоа ја обвинуваат власта. „Инфлацијата во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преку реструктуирање на буџетот ќе се направи простор и за евентуални мерки кои ќе помогнат во надминување на кризата. Секаде каде што може, ќе се крати со ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата достигна двоцифрени бројки - од последиците стравуваат сите. Министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека се прави простор за нови мерки кои ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ ги користи сите можнистите и механизмите на делување кои и стојат на располагање на опозицијата, како што се блокадите во Собранието, излегувањето ...
сите 393 | | | веќе видена

Факт се неколку работи. Прво и основно дека целкупниот процес доби на динамика како резултат на одлуката на Вселенската Патријаршија да ја прими МПЦ во ...
сите 440 | | | веќе видена

Премиерот Ковачевски оцени дека иако СОНК донесе одлука да оди во штрајк тој дијалог не беше прекинат и се потврди дека нашата држава има институции и законски ...
сите 291 | | | веќе видена

Војната во Украина влезе во 85. ден, а главна тема и натаму е судбината на заробените војници на баталјонот Азов по падот на Мариупол. Бошко Зориќ од ...
сите 232 | | | веќе видена

Претставникот на Движењето БЕСА, Абдуш Демири, во вечерашното гостување во емисијата Патот кон на ТВ Алсат, рече дека најлоша партија од албанскиот блок во ...
сите 194 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот беа забрзаната ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски призна дека испланирал 100 милиони евра непродуктивни буџетски трошоци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: