Бугарија бара од ЕУ двегодишно одложување, пред целосно да запре увозот на руска нафта

Претседателот на Комитетот за енергетика на Народното собрание на Бугарија, Радослав Рибарски, за „бТВ“ изјави дека Бугарија бара од ЕК за две години да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одбивањето на Унгарија да испрати оружје во соседна Украина и нејзиното противење на планираното ембарго на Европската унија за увоз на руска нафта влијаеше на ...
| | веќе видена | слични

Новата унгарска претседателка Каталин Новак на нејзината инаугурација ја осуди руската инвазија на Украина и рече дека нејзиното прво патување ќе ја однесе во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата унгарската претседателка Каталин Новак ја осуди руската инвазија на Украина. Таа рече дека нејзината прва претседателска посета ќе биде во Полска. ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Виктор Орбан ги заврши разговорите за формирање нова влада, соопштија денеска од кабинетот на премиерот на Унгарија. Според најавата, Золт Семен ќе ...
| | веќе видена | слични

Дипломатите на ЕУ размислуваат за одложување на ембаргото за руската енергија поради силното противење на унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјавија дипломати ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ембаргото на руската нафта предложено од Европската комисија (ЕК) ќе ја погоди Унгарија потешко отколку Русија, изјави унгарскиот министер за надворешни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова го изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју објавено денеска за весникот Ел Паис, а сето тоа го пренесуваат и руските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 545 | | | веќе видена

Талат Џафери е најдобриот претседател што додега го имал законодавниот дом - тврди неговиот заменик Горан Мисовски. Одговарајќи на новинарски прашања не сакаше ...
сите 294 | | | веќе видена

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за времето поминато во штрајк. Ова е епилогот по долгите преговори помеѓу СОНК и МТСП. Денес, МТСП и СОНК ги ...
сите 346 | | | веќе видена

Се враќа довербата на граѓаните во штедењето во домашната валута, денарот. Ова секако дека е резултат и на фактот што првата монетарна куќа во земјава, ...
сите 172 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 68. седница преку платформата Зум. На дневен ред, како што стои во соопштението од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија бара од ЕУ двегодишно одложување, пред целосно да запре увозот на руска нафта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: