Договорете се со Грција како Хрватска со Словенија

Втора билатерална средба Груевски - Меркел во Берлин - Мора да се напредува во преговорите и да се добие согласност, инаку нема да помине ни во НАТО ни во ЕУ. Мора да се преговара и верувам дека постои можност за договор како што направија Хрватска и Словенија, порача германската канцеларка. За неа одлуката на МСП во Хаг треба да биде признаена "Ветувањето за влез на Западен Балкан во ЕУ нема да се укине, зашто ќе се појават проблемите кои претходно се решени. Нема компромис за влез во ЕУ и евро-зоната без исполнети условите. Словенија и Хрватска ги исполнија условите пред да станат членки". Вака некако германската канцеларка Ангела Меркел се обидуваше да балансира меѓу поддршката за евроатланските интеграции за Република Македонија и проблемите кои и на Македонија и на ЕУ и ги наметнува нејзината членка Грција. Меркел во Берлин се сретна со премиерот Никола Груевски и покрај преполната агенда поради кризата во евро-зоната. Порача дека Германија ќе направи се да ни помогне да станеме членка на НАТО и да ги ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Македонија, Никола Груевски и доцнел 10 минути на канцеларката на Германија, Ангела Меркел, дознава Плусинфо од дипломатски кругови. Како што брифираат нашите извори, Меркел морала 10 минути да го чека Груевски надвор на минус 10 степени, по што многу се налутила, па дури и го предупредила за протоколарни пропусти. Инаку, Груевски и германската канцеларка Ангела Меркел по средбата, завчера, во Берлин оценија дека меѓу двете земји постојат пријателски односи и Германија е силен поддржувач на Македонија на политички и економски план и е подготвена да и помогне во сите сфери. Меркел изјави дека Меѓународниот суд на правдата донесе пресуда што е успех за македонската Влада, но приемот во НАТО е важен и затоа треба да продолжат преговорите со Грција за изнаоѓање на решение за проблемот со името. Таа изрази очекување дека земјите од Западен Балкан ќе ги исполнат условите како Хрватска и Словенија пред да станат членки на евроатлантските институции.
| | веќе видена | слични

Добро е што канцеларката Меркел посочи дека треба да се најде европски компромис. Тоа е добро смислено и е многу важно, бидејќи под ЕУ-компромис се подразбира залагање на двете страни за него, коментираат експертите. Германците јасно ни покажаа дека немаат проблем ниту со терминот „македонски“ ниту со уставното име Одгласи од средбата Меркел - Груевски Со најгласно пренесената порака од Ангела Меркел „решете го името, па ќе ве примиме во НАТО“ се доби погрешен впечаток дека посетата на премиерот Никола Груевски во Берлин не беше повеќе од обичен протокол и без некаков нов квалитет во нашите евроинтеграциски напори. Но само ако таа се проследи без поголемо внимание и без познавање на дипломатските односи и процеси. Оние што ги гледаат овие работи со поинакви, постручни очила ќе забележат дека Германија ни сугерираше да се реши спорот со името, но, што е уште поважно, укажа дека тоа треба да биде на европски начин, што подразбира активна улога на двете страни во преговорите, и Македонија, но и на Грција. На ...
| | веќе видена | слични

Додека грчки експерти велат оти средбите се зачувување на процедурата и ниту една од страните нема да понуди ништо, за домашни дипломати посетата е позитивен потег за да се види кој е конструктивен Прашањето што гласно си го поставуваат грчките аналитичари е за тоа што може да направи посредникот во спорот за името Метју Нимиц, земајќи ја предвид главно ситуацијата во својата земја, но, како што велат, и изјавите на премиерот Никола Груевски. И едното и другото, според нив, не даваат многу надеж за напредок, особено не до самитот на НАТО во Чикаго. - Посетата на Нимиц во регионот може да потврди дека преговорите за името с` уште се живи. Иако не очекувам каков било напредок, продолжувањето на дијалогот под покровителство на ОН секогаш е позитивно – вели Џорџ Ѕогопулос, аналитичар од „Елијамеп“. Грчки експерти сметаат дека никој не очекува напредок и дека претстојните средби се всушност зачувување на процедурата бидејќи тешко може да се претпостави оти која било од страните ќе понуди нешто. - И двете страни ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка порача Скопје и Атина да го решат спорот и да ја почитуваат пресудата од Меѓународниот суд на правдата. Македонија нема дилема за двете сугестии, вложува во изнаоѓање решение и најмногу од сите сака Грција да се однесува согласно одлуката од Хаг. Дали Меркел и се обрати на Атина која останува глува на секој разумен пристап?! Со одвоеното време и внимание за македонското прашање во време на кризата во ЕУ, германската канцеларка Ангела Меркел покажува дека Македонија сепак, се наоѓа во видното поле на нејзината европска и надворешна политика, оценува поранешниот шеф на дипломатијата Антонио Милошоски. Меркел за средбата со премиерот Никола Груевски испрати две пораки - првата не е нова и за неа македонските власти немаат дилема, а тоа е дека Атина и Скопје мора да го решат спорот. Нова е втората порака од Меркел со која таа порачува дека Грција треба да ја почитува пресудата на Меѓународниот суд на правдата. Тука Милошоски ја гледа суштината на поддршката од Берлин, иако е очигледен ...
| | веќе видена | слични

Во Европската Унија сме навикнати на правење компромиси. Да не беше така, ЕУ воопшто немаше да постои - рече Ангела Меркел на заедничкото обраќање по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Берлин Меркел до Груевски Прашањето за името мора да се реши и затоа јас дефинитивно би продолжила да преговарам со Грција и да се обидувам да дојдам до решение, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со македонскиот премер Никола Груевски во Берлин, јави германската агенција ДПА. - Во Европската Унија сме навикнати на правење компромиси. Да не беше така, ЕУ воопшто немаше да постои - рече Меркел на заедничкото обраќање по средбата. Германија ја нуди својата помош за да се најде решение за прашањето за името, бидејќи без решение тешко дека може да се постигне консензус за влегување на земјата во НАТО и почнување преговори со ЕУ, продолжи Меркел. Интеграцијата на Македонија во Европската Унија и НАТО беше централна тема на разговорите. Прашањето за името мора да се реши и затоа јас ...
| | веќе видена | слични

Пораката „нема Европска унија и НАТО без решение на спорот за името“, која германската канцеларка Ангела Меркел вчера му ја пренесе на премиерот Никола Груевски, за политичките претставници е сигнал дека интензивно треба да се работи на решавање на долгогодишниот проблем. За владејачката ВМРО-ДПМНЕ, средбата Меркел-Груевски е потврда дека Германија има разбирање и ги поддржува евроинтеграциите на Македонија. Пораките од Меркел ги сфатиле добронамерно. Во светло на спорот за името е особено значајна поддршката исто така од оваа држава, сепак со назнаката дека преговорите помеѓу Република Македонија и Република Грција во рамките на ОН треба да резултираат со изнаоѓање решение за спорот за името. Александар Спасеновски, ВМРО-ДПМНЕ. „Во светло на спорот за името е особено значајна поддршката исто така од оваа држава, сепак со назнаката дека преговорите помеѓу Република Македонија и Република Грција во рамките на ОН треба да резултираат со изнаоѓање решение за спорот за името“, изјави Александар ...
| | веќе видена | слични
3 копии

" Германија е силен поддржувач на Македонија на политички и економски план и уште еднаш ја нуди својата помош во сите сфери. Помеѓу двете земји постојат пријателски односи на севкупно ниво, оценија германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Никола Груевски по вчерашната средба во Брисел.Меркел истакна дека Германија се залага за интеграција на Република Македонија во НАТО и цени дека е потребен напредок во процесот со Грција и согласност од јужниот сосед.Германската канцеларка смета дела во врска со прекршувањето на Привремената спогодба од страна на Грција смета дека разговорите за изнаоѓање решение за проблемот треба да продолжат. Премиерот Груевски истакна дека заложбата на Македонија е натамошно развивање и унапредување на билатералните односи кои обезбедуваат основа за динамизирање и интезивирање на соработката меѓу двете земји.Осврнувајќи се кон нашето членство во НАТО и ЕУ ја запознал канцеларката Меркел со реформите и модернизацијата на земјата за достигнување на стандардите за подобрување на ...
| | веќе видена | слични

Денес весниците пишуваат за: Дневник: Македонија го плаќа Црвенковски 180.000 евра годишно за да го води СДСМ Активностите што Бранко Црвенковски ги има како поранешен македонски претседател, за што прима пари, се значително помали отколку што ги има како актуелен партиски лидер Вечер: И Снешко стана верски определен! Од Исламската верска заедница велат дека се запознаени со изградбата на џамиите од снег низ главниот град и велат дека тие се само плод на детската фантазија Вест: Душата ме боли за Мери исто како пред 19 години По веста за апсењето на Миле Хаџиски, кој пред две децении ја уби Мери Јошевска и избега во Швајцарија, Вест ги посети родителите на убиената девојка во нивниот дом во Скопје. Утрински: Без името, нема консензус за НАТО Одлуката на Хаг е успех за Македонија но Берлин бара Македонија да го реши спорот за името со Грција, порача вчера канцеларката Ангела Меркел по разговорите со Никола Груевски. Македонскиот премиер очекува одлуката од Хаг да биде поттик за интегрирање во ...
| | веќе видена | слични

Германската политичка поддршка за Македонија формално постои. Германија нуди помош, но земјата самата мора да го реши спорот со Грција, без кого Меркел не верува дека ќе има единство за прием на земјата во НАТО и ЕУ. Средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и германскиот канцелар Ангела Меркел формално уште еднаш ги потврди добрите односи меѓу двете земји, особено во економијата. На висок политички план, меѓутоа, иако и Меркел и Груевски доаѓаат од сестрински партии, факт е дека претстои уште многу, многу работа за да се добие онаква германска поддршка каква што се посакува и која би била визит карта за интегрирањето на Македонија во евроатлантските структури. Или, како вели еден германски познавач: се’ е добро меѓу Македонија и Германија - само недостига вистинската политичка комуникација, цврстата нишка на поврзаност. А, аргументи за ова има повеќе. Без нишка водилка Пример еден: Груевски се сретна во Берлин со Меркел во 2006 и сега во 2012. И Меркел го посети регионот. Но, имаше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 265 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорете се со Грција како Хрватска со Словенија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: