Дримтимот на САД ќе ја тестира Македонија

Постои начелна согласност Македонија да одигра пријателски натпревар со најдобриот состав на САД во Лас Вегас, во период од 23 до 26 јуни. Тоа би било фантастично, доколку успееме да го реализираме во целост, изјави претседателот на МКФ Даниел Димевски, по враќањето во Скопје После неодамнешната одлука на УО на Македонската кошаркарска федерација на селекторската фотелја да седне Марјан Лазовски (1962) , кој пет години беше помошник на тогашните селектори Јовица Арсиќ и Марин Докузовски, вчера доби и потврда пред новинарите кои имаа прилика да се сретнат со новиот кормилар, кој во тренерската кариера со успех ги водеше екипите на Вардар, МЗТ Скопје, Амак, Пелистер, Торус СЦБТ. Сега е актуелен тренер на Работнички, а во неговата биографија ќе остане забележано дека три години бил селектор на младата репрезентација на Македонија. На средбата со новинарите, во својство на селектор, Лазовски нагласи дека и за претквалификациите за олимпискиот турнир во Венецуела (Каракас) ќе смета на истите оние играчи кои ја ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на САД, онаа од чие водство МКФ чека дефинитивен одговор за одигрување на еден контролен натпревар, ова лето сигурно ќе игра против една земја од Европа. Поточно, против најдобрата на Стариот континент, секако - Шпанија. Челниците на американската селекција одлучиле да прослават еден убав јубилеј, 20 години од освојувањето на златниот Олимписки медал, и тоа со оној оригинален "Дрим-тим" од игрите во Барселона. Токму во срцето на Каталонија, на 24. јули, американските кошаркарски "вонземјани", предводени од Коби Брајант и Леброн Џејмс ќе играат против комплетниот состав на "црвената фурија". Овој натпревар ќе се игра во салата "Палау Сан Жорди" во Барселона со почеток од 21.30 часот, и е веќе претставен како "увертирно финале" на Олимпијадата во Лондон. Како што информираат американските медиуми, оние специјализирани за кошарка, американската федерација ги поканила сите 12. членови на оригиналниот "тим на соништата" на седумдневно дружење во Каталонија, и тоа на истото место каде за прв пат ...
| | веќе видена | слични

Сезоната во најсилната лига завршува на 26 јуни, а и да се случи порано, кошаркарите ќе добијат некој ден одмор, па предлогот од МKФ да играат контролен натпревар со селекцијата на САД во периодот од 23 до 26 истиот месец, во Лас Вегас, нема да може да се реализира Американската кошаркарска репрезентација планира да ги почне подготовките за олимпискиот турнир на 5 јули во Лас Вегас. Сезоната во НБА-лигата може да потрае до 26 јуни, а финалето и ако заврши порано, ќе им се даде мал одмор на играчите, па во моментов мали се шансите Македонија да се сретне со најсилниот тим на САД, во периодот од 23 до 26 јуни. Ова не е баш добра вест за македонските љубители на кошарката, кои посакуваат да се оствари желбата на челниците на Македонската федерација кои на Американците им предложиле контролен натпревар во периодот од 23 до 26 јуни. Ако тимот на САД беше во Градот на гревот во тој период, реална беше можноста да се одигра контролата, но според првичниот план на директорот Џери Kоланџело, тие во Лас Вегас би ...
| | веќе видена | слични

Натпреварот како подготовка за предолимпискиот турнир би се одиграл во Лас Вегас каде што дрим-тимот на САД со Kоби, Хауард, Џејмс… ќе се подготвува за настапот на игрите во Лондон. На промоцијата на новиот кошаркарски селектор Марјан Лазовски беше обелоденета можноста од 23 до 26 јуни македонската репрезентација да одигра контролен натпревар против селекцијата на САД, која на Олимписките игри во Лондон ќе биде главен фаворит за златниот медал. Дуелот на Мекејлеб, Антиќ, Гечевски, Самарџиски, браќата Стојановски и останатите во македонскиот национален тим против Kоби Брајант, Леброн Џејмс, Двајт Хауард и другите големи НБА-ѕвезди би се случил во Лас Вегас, каде што „дрим-тимот“ ќе биде на подготовки за Игрите во Лондон. Олимпискиот турнир во Лондон на кој САД ќе ја брани титулата, е целта и на македонската селекција. - Моја желба како селектор е да продолжиме со новите историски исчекори и за првпат да се пласираме на Олимписките игри. Се надевам дека ќе го продолжам континуитетот на добри резултати. Пет ...
| | веќе видена | слични

Пред квалификациите за ЛОИ македонската кошаркарска селекција можеби ќе одигра во Лас Вегас еден или два тест-меча со Американците, предводени од Брајант, Вејд, Џејмс... Ќе видиме ли нивен дуел летово: Перо Антиќ и Леброн Џејмс Македонската кошаркарска репрезентација можеби ќе одигра пријателски мечеви со тимот од соништата (дрим-тим) на САД, во текот на подготовките за квалификацискиот турнир во Венецуела за пласман на Летните олимписки игри. Ова го најави вчера на прес-конференција директорот на националните селекции Илија Мерџановски. Овие натпревари би требало да се одиграат во периодот од 23 до 26 јуни, во Лас Вегас, каде што во тој период селекцијата на САД ќе тренира за настапот на ЛОИ. - За средбите се чека само официјална потврда од селекторот на САД, Мајк Кжижевски - додаде Мерџановски. Ако САД позитивно одговорат за пријателските натпревари во Лас Вегас, репрезентативците ќе имаат можност да спарингуваат со најголемите кошаркарски ѕвезди во светот, Коби Брајант, Двејн Вејд, Леброн Џејмс и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 265 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дримтимот на САД ќе ја тестира Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: