Св. Валентин и Св. Трифун: спој на љубовта и виното

Со традиционално закројување на лозите и осветувањето на лозовите гранки со света вода и вино, вчера, на празникот Свети Трифун, лозарите му се помолија на својот заштитник, светецот Трифун, за бериќетна година и здрав род. По тој повод во Општина Демир Капија беше закроена виновата лоза кое го изврши претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Тој на лозарите им посака бериќетна година, а на винарите квалитетно вино кое ќе го има се почесто на трпезите надвор од државата. Во Скопско, традиционално и оваа година, манастирот "Свети Трифун" во Кучково беше местото каде што се собраа голем број граѓани од околните места. По литургијата со која чиноначалствуваше архиепископот г.г. Стефан се закроија и лозовите насади со желба за богат род. Верниците од селото Кучково велат дека овој ден за нив е голем празник. Градоначалникот на општината Ѓорче Петров, Сокол Митревски, и ктиторот на манастирот, поранешниот скопски градоначалник Трифун Костовски, уверуваат дека традицијата ќе продолжи и во следните ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии вчера почна со исплата на субвенциите за лозарите во износ од 215 милиони денари, соопшти вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, при вчерашната посета на Тиквешијата по повод празникот Свети Трифун - Денеска е голем празник, Св. Трифун, Денот на лозарите и празникот на Тиквешијата, на кој ја донесовме и најубавата вест што може да се донесе, а тоа е почетокот на исплатата на субвенциите за земјоделците. Имаме вкупно 215 милиони денари, односно околу 3,5 милиони евра, кои ќе легнат на сметките на лозарите - изјави министерот.
| | веќе видена | слични

Почна исплатата на субвенциите, но се уште има многу пречки за лозарите од овчеполието и кавадаречко, кои на протести ги бараа нивните побарувања во висина од над два милиони евра од претпријатија од тиквешкиот регион кои откупувале грозје. На вчерашниот празник на лозарите добрата вест што ја донесе владата е дека на сметка ќе им пристигнат 215 милони денари. Да се внимава на кој ќе му се дозволи лиценцата да откупува грозје, да откупува тутун, со таа мерка веќе на некој начин се создадова предуслови да се внимава на кој се му се дава право да влезе на пазарот. Илија Каров, Земјоделски факултет Штип. Претседателот Ѓорге Иванов и вицепремиерот Зоран Ставрески на свечено закројување на винова лоза во Демир Капија. x Претседателот Ѓорге Иванов и вицепремиерот Зоран Ставрески на свечено закројување на винова лоза во Демир Капија. ​​. Тие се откажаа од протестот. Но останува главната загриженост- Комбинатот што откупувал грозје не работи откако директорот избегал во странство. Земјоделците ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Тиквешките лозари,традиционално денеска на празникот Свети Трифун на симболичен начин ги закроија виновите лози со желби за богат род. Повторно ги натопија лозовите прачки во вино, се истркалаа во снегот, и си посакаа повеќе... Тиквешките лозари,традиционално денеска на празникот Свети Трифун на симболичен начин ги закроија виновите лози со желби за богат род. Повторно ги натопија лозовите прачки во вино, се истркалаа во снегот, и си посакаа повеќе грозје,пласман и повисоки цени. На градските плоштади се точеа вино и ракија од големи бочви, без присуство на неколку винарии кои од поодамна најавија бојкот ,заради идејата да се гради железарница во овој крај. Но и револтираните лозари кои од државата побараа посериозен однос кон лозаровинарскиот сектор,не сакаа да учествуваат во прославата. За да ги расположи , со честитка пристигна вицепремиерот Ставрески.Тој им соопшти дека 215 милиони денари веќе се префрлени на нивните сметки а наредните денови ќе бидат исплатени субвенциите и за другите земјоделци. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии на денот на лозарите Свети Трифун ја започна исплатата на субвенциите за лозарите во износ од 215 милиони денари (3,5 милиони евра). Според вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, следните денови ќе има исплата и за останатите земјоделци и оти се очекува да се исплатат околу 15 милиони евра, што според него секако ќе им помогнат на лозарите во однос на нивните планови и поддршката за производство на грозје и целокупниот земјоделски сектор. Ставрески потенцира дека се создадени услови и за деблокада на винарската визба Повардарие" така што ќе се овозможат услови за исплата на околу 300 илјади евра за тиквешките лозари од оваа винарска визба. Задоволен од убавите вести беше и градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов. - Парите им се неопходни на луѓето и направивме притисок до винарската визба Повардарие" како најголем откупувач за исплата на грозјето, дел за 2010 има исплатено. Покрај големата продажба на нивното вино кое го имаме како информација од царинските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за гостиварската телевизија „Глоби“, одговораше на повеќе прашања во врска со правосудството, усвојувањето на ...
сите 213 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Св. Валентин и Св. Трифун: спој на љубовта и виното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: