Руни го ’сруши’ Ливерпул и го однесе Јунајтед на врвот

Со двата погодоци на стартот од второто полувреме напаѓачот на „црвените ѓаволи“ Вејн Руни му донесе триумф од 2-1 за својот тим на дербито од 25-то коло против Луверпул и го искачи Јунајтед на врвот од Премиер лигата. Во првото полувреме немаше многу можности за погодок, најубавата шанса ја имаше Пол Сколс кој осамен со глава биеше право во Реина. Главните возбудувања се случуваа во второто полувреме. По само две минути игра во вториот дел, по асистенција од Рајан Гигс, Вејн Руни постигнува гол за водство на Јунајтед од 2-0. Само три минути подоцна Руни повторно ја тресе мрежата на Реина за водство на Манчестер Јунајтед и од 2-0. Ливерпул ја врати неизвесноста во 80-та минута Рио Фердинанд не успеа да ја исконтролира топката и му ја препушти на Луис Суарез кој од близу го совлада Де Хеа. Фудбалерите на Ливерпул во продолжението од натпреварот се обидоа да дојдат до израмнување, но во финишот Де Хеа успеа да одбрани добар удар од Џонсон и натпреварот заврши со победа на Манчестер Јунајтед од 2:1. szólj ...
| | веќе видена | слични

Дисциплинската комисија на Фудбалската асоцијација на Англија нема да покрене нов случај против Луис Суарез за неговото однесување на натпреварот со Манчетсер Јунајтед. Уругваецот одби да се ракува со Патрис Евра кого го навредуваше на расна основа на предходниот дуел на Енфилд по кој Суарез доби суспензија од осум натпревари. За Еф Еј беше доволно извинувањето на напаѓачот на Ливерпул. Англиските медиуми информираат дека менаџерот на црвените Даглиш рзмислува за продажба на напаѓачот бидејќи го нарушил угледот на клубот.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез на првиот меч од Премиер-лигата одигран на „Енфилд“ на расна основа го навредуваше Патрис Евра, а на „Олд трафорд“ одби да се поздрави со него, што го присили Рио Фердинанд од Манчестер јунајтед да не реагира на подадената рака на уругвајскиот напаѓач на Ливерпул. Искусниот дефанзивец виде дека Суарез не се ракува со Евра и не реагираше на Луис, правејќи се дека не го приметува.
| | веќе видена | слични

Срамниот потег на Луис Суарез кој одби да се ракува со Патрис Евра пред дуелот меѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул, сега го копираат и децата. На неделниот меч меѓу Астон Вила и Манчестер сити, едно од децата кои излегуваат на теренот заедно со фудбалерите, одби да се поздрави со својот „ривал“ облечен во противнички дрес. Ова дефинитивно покажува дека Луис Суарез е лош пример за децата, кои сега мислат дека поголем „фраер“ си ако не се поздравиш со противникот. Погледнете како малите фудбалерчиња облечени во дресови на Манчестер сити и на Астон Вила го повторија „инцидентот“ што се случи меѓу Суарез и Евра...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед и Ливерпул нема да бидат казнети од Фудбалската Асоцијација на Англија поради сцените што се случија на "Олд Трафорд" по одбивањето на Луис Суарес да му подаде рака на Патрис Евра. Играчите од двата клуба се спречкаа во тунелот на паузата на натпреварот, кој "црвените ѓаволи" го добија со 2:1. Главниот судија на дербито Фил Дауд, пак, разговарал со Евра поради радоста која францускиот бек ја изразил точно пред Суарес. Од ФА изјавија дека одбивањето на ракување не е дисциплински проблем. Самиот Дауд пак ја информирал ФА дека разговарал со Евра веднаш по натпреварот, а закачањето во тунелот не било доволно сериозно за да има дополнителни казни.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез не ни сонувал каква лавина ќе предизвика кога одби да се ракува со Патрис Евра, а не требаше долго да се чека за да се видат последиците од неговиот непристоен гест. На неделниот натпревар помеѓу Астон Вила и Манчестер Сити бевме сведоци на иста сцена каква што се случи помеѓу Суарез и Евра само што сега во главна улога беа две дечиња. Детето во дресот на Астон Вила одби пред почетокот на натпреварот да се ракува со неговиот врсник од спротивната страна, па сега се поставува прашањето дали воопшто тоа некогаш ќе го направело пред да го види негативниот пример на Суарез.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Ливерпул одби да се поздрави со Патрис Евра во нивното прво среќавање на теренот откако тој беше суспендиран на осум меча по расистички навреди кон црномурестиот лев бек на Јунајтед Нивниот дуел беше во центарот на вниманието: Патрис Евра и Луис Суарез Манчестер јунајтед го победи Ливерпул со 2-1 во дербито од 25. коло во англиската Премиер-лига, што го одбележа одбивањето на Луис Суарез од Ливерпул да се поздрави со домашниот фудбалер Патрис Евра. - Суарез е срамота за клуб со богата традиција, како што е Ливерпул, и не треба да му се дозволи повторно да игра во екипата - изјави по мечот Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер јунајтед. Ова беше прво среќавање на теренот на двајцата играчи уште од првенствениот дуел во Ливерпул во октомври, по кој Суарез доби суспензија од осум меча поради расистички навреди кон Евра. Левиот бек на Јунајтед, кој беше разлутен од гестот на Уругваецот, се обидел да разговара со него во тунелот по крајот на првиот дел, но напаѓачот на Ливерпул го одбил тоа. По ...
| | веќе видена | слични

Луис Суарез го чекаат тешки времиња на Островот, откако во саботата пред натпераврот со Манчестер Јунајтед одби да му подаде рака на капитенот на домашните, Патрис Евра. Уругваецот само што ја „одлежа“ суспензијата од осум меча, која ја заработи поради расни навреди упатени кон францускиот дефанзивец. Менаџерот на „Јунајтед“, Сер Алекс Фергусон, луто прокоментира дека „Суарез е срам за Ливерпул“. Во истиот тон се огласија речиси сите англиски медиуми, осудувајќи го голгетерот, но не поштедувајќи го и неговиот тренер, Кени Далглиш. На искусниот стратег му замеруваат бидејќи упорно го брани Уругваецот. Така во популарните дневни весници осамнаа наслови од типот: „Кени Далглиш излезе глупав, го заборавил достоинството дома“, потоа „Фудбалски срам“, „Грешник, а не светец“, како и „Суарез-кафеански кавгаџија“. Единствено „Independent“ во насловот го спомена вистинскиот јунак на средбата, Вејн Руни. Во меѓувреме, Суарез се покаја поради последната постапка и се извини. - Разговарав со менаџерот Кени Далглиш и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот на Ливерпул Луис Суарез призна дека гестот да не се поздрави со Патрис Евра пред почетокот на дербито меѓу Манчестер Јунајтед и Ливрерпул бил погрешен, па јавно се извини за истиот. Потегот на Уругваецот крена голема прашина во англиската јавност, а Фергусон изјави дека Суарез е срам за Ливерпул, па затоа напаѓачот многу брзо сфати дека погрешил и изрази жалење за својот потег. „Разговарав со менаџерот Далглиш по натпреварот и сфатив дека сум згрешил. Не само што го разочарав него, туку и клубот. Навистина жалам. Згрешив и се каам за тоа што се случи. Требаше да се поздравам со Патрис Евра пред стартот на мечот. Сакам да се извинам за моите постапки“, изјави Суарез. Официјално извинување упати и Ливерпул до својот вечен ривал Манчестер Јунајтед за постапките на својот напаѓач, а челниците од „Олд Трафорд“ го прифатија и се забрагодарија. „Сите на „Олд Трафорд“ сакаат да го заборават тоа. Историјата на овие два големи клубови нема споредби во британскиот фудбал. Сите кои ги сакаат овие два ...
| | веќе видена | слични

Луис Суарез се наоѓа пред трансфер од Ливрепул бидејќи одбил да се поздрави со Патрис Евра и така на клубот од Енфилд му нанел многу поголема штета отколку што можел да замисли. Лутите челници од Мерсисајд биле измамени од Суарез кој им рекол дека ќе се поздрави со капитенот на Манчестер Јунајтед и така ќе ја остави расистичката сага зад себе, но до таков расплет на настаните не дојде. Суарез јавно се извинил поради својот потег, но изјава за јавноста дал и еден од директорите на Ливерпул Јан Ајре кој го обвинил Уругваецот дека го измамил клубот. Разочаран од постапката на Суарез бил и тренерот Кени Далглиш. Ајре верува дека напаѓачот на Ливерпул ја оцрнил клубската репутација и верува дека за тоа ќе биде казнет. "Суарез не разочара со тоа што не се поздрави со Евра. Погреши што не измами и ни вети дека ќе се ракува со него", рекол Ајре. Суарез ќе мора до крајот на сезоната да им покаже на сите во Ливерпул дека заслужува да го носи црвениот дрес и така да ги демантира сите критичари, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Централниот одбор на СДСМ попладнево ја почна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје.ЦО на владејачката партија се одржува еден ден откако беше ...
сите 121 | | | веќе видена

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Сагата околу иднината на Нејмар во тимот на Пари Сен-Жермен подолго време не „забавува“ по низата одбиени понуди од Барселона и Реал Мадрид за негово враќање ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руни го ’сруши’ Ливерпул и го однесе Јунајтед на врвот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: