Металург остана непоразен на гостувањето во Копер

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва во Копер во рамките на 8. коло од Лигата на шампионите одигра нерешено со словенечкиот првак Цимос Копер 22:22 (11:11). Во натпревар во кој резултатот беше дури 13 пати израмнуван, Металург во поголемиот дел имаше водство, но во самата завршница домашната екипа влезе со три голови предност (22:19 – 57.минута). Играчите на Металург, сепак, успеаја да стигнат до изедначување 22:22, а во последната минута имаа и напад за победа, но ударот на Гоце Георгиевски заврши во стативата. Копер во последните секунди го имаше последниот напад, но и ударот на Милорад Кривикапиќ ја погоди стативата од голот на Дарко Станиќ. Кај Металург најдобар на теренот беше голманот Дарко Станиќ, кој имаше 18 одбрани (13 во првото полувреме), а најефикасен беше Жарко Марковиќ со 6 гола. Со освоениот бод Металург остана на второто место на табелата во Б групата со 10 бодови, исто толку има и Копер. На чело на табелата е Хамбург со 14 бодови. Во следното коло Металург гостува кај Висла во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Избраниците на Лино Червар на десет секунди до крајот преку Георгиевски имаа шанса да поведат, но неговиот удар заврши во стативата. На ова Цимос Копер одговори преку Кривокапиќ, кој на три секунди до крајот биеше само во конструкцијата на голот на Станиќ. Македонскиот шампион Металург пропушти голема можност да слави, но во исто време и се спаси од пораз на гостувањето кај Цимос Копер во 8. коло од Лигата на шампионите. Избраниците на Лино Червар во драматичен и неизвесен натпревар ремизираа 22:22 (11:11). Металурзите сепак треба да жалат, а не да се радуваат на бодот од Копер, бидејќи во текот на целиот натпревар не успеаја да го искористат маестралниот Дарко Станиќ на голот, кој нанижа 20 одбрани. Но, и покрај одличните одбрани на Станиќ, македонскиот шампион на пет минути пред крајот беше на работ од бездната. Домаќинот за прв пат во целиот натпревар успеа да се одлепи на три разлика (22:19), но Станиќ повторно ги врати во живот со три одбрани во низа, а потоа Козлина, Алушевски и Георгиевски го вратија ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на македонскиот првак одиграа нерешено 22-22 на гости против словенечки Цимос Копер, во 8. коло во Лигата на шампиони, со што ја задржаа втората позиција во групата Ц Повторно брилијантен на голот на Металург: Дарко Станиќ Израмнет меч со трилер-завршница, во која и ракометарите на Металург, но и словенечкиот шампион Цимос Копер можеа да ги освојат двата бода, го обележи осмиот натпревар во групата Ц во Лигата на шампиони (ЛШ), одигран во саботата, кој заврши со реми (22-22). Во последната минута, најпрвин десното крило на скопјани Гоце Георгиевски ја погоди стативата, а домаќинот имаше напад со два ракометари повеќе откако Филип Миркуловски доби црвен картон. Но три секунди пред крајот Милорад Кривокапиќ исто така ја погоди стативата шутирајќи од девет метри. На голот на скопјани брилјира феноменалниот Дарко Станиќ, кој со вкупно 18 одбрани беше нерешлива енигма за Словенците. Десниот бек Жарко Марковиќ со шест гола беше најефикасен кај скопјани, кои беа осетно ослабени со неиграњето на ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург продолжуваат со пеколното темпо на натпревари во СЕХА-лигата и во Лигата на шампионите, каде што македонскиот првак атакува на што подобар пласман и во двете натпреварувања. По поразот од Нексе и ремито со Цимос Копер, избраниците на Лино Червар во следните седум дена ќе ги очекуваат две нови гостувања, најпрвин со Металопластика во рамките од СЕХА, а потоа и клучното гостување од ЛШ против полскиот првак Висла Плок. Добра вест за Металург е што дуелот со Металопластика е одложен за четврток, па македонскиот тим ќе може да тренира уште неколку дена во Скопје, па потоа во петок директно од Србија ќе замине за Полска. „ Точно е дека немаме време за одмор, но исто така нема простор ниту за паника. Ние сме професионални спортисти и уште пред почетокот на сезонава ни беше јасно дека ова ќе биде многу напорна сезона, во која е вклучено и Европското Првенство. Единствен дополнителен товар ќе ни претставува предолимпискиот турнир, но не се сомневам дека ќе бидеме максимално подготвени и за ...
| | веќе видена | слични

Откако ракометарите на македонскиот шампион вчера се вратија од Словенија во Скопје, каде во рамките на натпреварите од Лигата на шампионите ремизираа со Копер (22-22), веќе денеска следи заминувањето за Шабац каде ги очекува новата средба од СЕХА регионалната лига против Металопластика. Пеколниот ритам за Лино Червар и неговиот состав продолжува без прекин во обидот да се дојде до реализацијата на зацртаните амбиции за максимално позитивен настап и во двете годинашни интернационални натпреварувања. „Поминавме исклучително тешка недела, но напорите не застануваат тука со оглед на тоа што веднаш не чекаат новите предизвици. Може да кажеме дека освоивме драгоцен бод со Копер во битаката за второто место во групата во ЛШ, но останува и тагата за пропуштена можност да се освои и вториот затоа што мислам дека го заслуживме тоа. Но, што е тука веќе мислите се насочуваат само напред“ - вели претседателот на Металург, Ристо Чокрев. Металург дуелот од СЕХА лигата против Металопластика го игра утре од 20 часот. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион на гостувањето во Kопер ремизира со домаќинот Цимос (22-22), но поради црвен картон, нема да смета на својот репрезентативец за наредниот меч со Висла Металург освои бод од гостувањето во Kопер (22-22), во 8. коло од Ц-групата на ракометната Лига на шампионите, но го загуби Филип Миркуловски, кој веројатно нема да игра на следниот дуел со Висла во Полска поради добиениот црвен картон во последната минута. Со бодот од Словенија, Металург останува на делба на второто место во групата, но ќе мора да освои најмалку два бода на следните две средби доколку сака во осмина-финалето да влезе од подоброрангираниот барабан. Ремито е добар роденденски подарок за Миладин Kозлина кој постигна четири гола против своите сонародници, покажувајќи дека има квалитети што може повеќе да се користат и во нападот. Отсуството на Миркуловски ќе биде дополнителен проблем за тренерот Лино Червар кој не може да смета на Дамир Батиновиќ кој се опоравува од операцијата. Го нема и Младен Ракчевиќ. Товарот на среден ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург денеска се вратија во Скопје од гостувањето во Копер, Словенија, каде ремизираа (22-22) во дуел од Лигата на шампионите. Пеколното темпо на избраниците на Лино Червар продолжува со несмален интензитет, бидејќи тие утре заминуваат за Шабац, каде во вторник (20 ч.) се силите ќе ги одмерат против Металопластика во рамките на регионалната СЕХА лига. - Поминавме исклучително тешка недела. Патувавме низ невреме и непроодни патишта. Одигравме два стресни натпревари кои оставаат последици. За натпреварот со Нексе се е кажано. Вчерашната средба беше тешка за играње и уште потешка за гледање. Ние што бевме на трибините уште сме под импресија од доживеаното. Можам да замислам како се чуствуваа ракометарите. Освоивме бод со кој мораме да бидеме задоволни бидејќи не остава во борба за втората позиција. Сепак, останува да жалиме поради испуштената можност да се освои и вториот. Мислам дека вчера го заслуживме тоа – изјави претседателот на Металург Ристо Чокрев. Мечот од СЕХА лигата меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Криминалите на Заев и СЈО испливуваат на површина. Пред неколу дена медиумите обелоденија дека има отворен сомнеж за платен рекет од 260.000 евра од страна на ...
сите 765 | | | веќе видена

Јавноста со денови е згрозена од навредливите напади кон еден „суетен“ новинар и „педер“ (како што самиот ги нарекува) од страна на премиерот Зоран Заев. ...
сите 390 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 267 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 132 | | | веќе видена

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен. Системот во Република Македонија е нападнат од силна криминална ерозија до тој степен што не ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург остана непоразен на гостувањето во Копер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: