Принудно слета чешки авион на аеродромот во Скопје

Никогаш во животот не сум имал вакво искуство иако постојано патувам со авион, вели во изјава за Телма европратеникот Ричард Ховит, кој со летот од Прага допатува на меѓународна конференција во Скопје. Бев преплашен,... Никогаш во животот не сум имал вакво искуство иако постојано патувам со авион, вели во изјава за Телма европратеникот Ричард Ховит, кој со летот од Прага допатува на меѓународна конференција во Скопје. Бев преплашен, но екипажот на авионот професионално си ја заврши работата и слетавме без никој да биде повреден. Вака известувачот за Македонија во Европарламентот Ричард Ховит го опиша денешното принудно слетување на авионот на Чешката компанија ЦСА, Боинг 737 – 700 на скопскиот аеродром „Александар Велики“. - јас бев преплашен, но никој од патниците не беше во паника. Во авионот беше многу тивко, неколку патниции имаа потреба од дополнително објаснување, но повеќето молчеа и се гледаа во очи, а комуницираа само преку поглед. Јас во тој момент помислив на моето семејство и на моите деца и се ...
| | веќе видена | слични

Принудното слетување на патничкиот авион на чешката авиокомпанија „ЧСА“ во саботата на скопскиот аеродром се случило поради силниот ветер, а не поради проблеми со системот за кочење. Откако беше утврдено дека авионот е во добра состојба, тој летна назад во Чешка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Силниот ветер го предизвикал принудното слетување на авионот „Боинг 737“ на чешката компанија ЦСА на Скопскиот аеродром. Иако првичните проценки беа дека авионот кој во саботата наутро принудно слета на Скопскиот аеродром, имал проблем со системот за кочење, сепак, македонските инспектори утврдија дека проблемот кај авионот се јавил поради силниот страничен ветер. Откако беше утврдено дека авионот е во добра состојба, тој летна назад во Чешка. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кај Боингот 737 на чешката компанија ЦСА што во сабота утрото принудно слета на Скопскиот аеродром според надлежните, работел системот за сопирање на авионот, а проблемот настанал поради силниот страничен ветер. Македонските инспектори од Агенцијата за цивилно воздухопловство не откриле дефект на авионот по што тој вчера одлета назад во Чешка. Првичните проценки говореа дека станува збор за проблем во системот за кочење но по извршената контрола е утврдено дека се работи за "безбедносен настан".
| | веќе видена | слични

Утрово авион на чешката компанија ЦСА, кој летал на релација Прага – Скопје принудно слетал на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Во авионот биле министерот Попоски и европратеникот Хауит. Авионот „Боинг 737-700“ четириесетина минути кружел над скопскиот аеродром. Потоа, капетанот соопштил дека авионот има технички проблем во еден од деловите на крилата, кои служат за кочење. Патниците биле известени дека делот не работи и авионот ќе мора принудно да слета. Екипажот ги подготвил патниците за принудното слетување и им рекол да ги извадат високите потпетици, протезите, очилата, да ги откопчаат кошулите и да седнат во фетусна положба, за со рацете да ја заштитат главата. При слетувањето се појавил и чад од гумите, а капетанот го запрел авионот речиси на крајот од пистата, која беше продолжена пред отворањето на новиот аеродром. Околу пистата на „Александар Велики“ биле распоредени противпожарни и возила на брзата помош. Сите патници, меѓу кои и министерот за надворешни работи Никола ...
| | веќе видена | слични

За малку немаше да слета Авионот на чешката компанија ЦСА Боинг 737-700 на кој се наоѓаше министерот за надворешни работи, Никола Поповски како и известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, за влакно избегнал несреќа во петокот вечерта на скопскиот аеродром "Александар Велики". Всушност, авионот кој летал на релација Прага-Скопје, принудно слетал на скопскиот аеродромот откако кружел 40 минути околу "Александар Велики". Капетанот, како што пренесуваат дел од патниците во авионот, соопштил дека авионот има мал технички проблем, односно дека еден од деловите на крилата кои служат за кочење не работи, па ќе мора принудно да слета. Европратеникот Ричард Ховит, кој заедно со министерот Никола Поповски беше во авионот, на својот твитер-профил напиша: - Принудно слетување. Снег на пистата. Противпожарни возила наредени. Стјуардестите велеа: Молете се, молете се, молете се. Персоналнот на Чех еирлајнс херои. Се е ОК сега. Авионот на чешката авиокомпанија ЦСА, Боинг 737- 700 40 минути кружел над ...
| | веќе видена | слични

Според надлежните, работеле сите елементи од системот за сопирање на авионот, а проблемот настанал поради силниот страничен ветер „Боингот 737“ на чешката компанија ЦСА што завчераутро принудно слета на аеродромот „Александар Велики“ вчера одлета назад во Чешка затоа што нашите инспектори од Агенцијата за цивилно воздухопловство не откриле никаков дефект на леталото. Иако првично се мислеше дека принудното слетување на авионот ќе биде оценето како сериозен инцидент во безбедноста на авиосообраќајот, по извршената контрола е утврдено дека се работи за „безбедносен настан“. Завчераутро „боинг 737“ полн со патници, меѓу кои и министерот за надворешни работи Никола Поповски и известувачот за Македонија во Европарламентот, Ричард Ховит, принудно слета на скопскиот аеродром. Претходно кружел 40 минути, по што капетанот јавил дека не работи дел од системот за сопирање кој се наоѓа на крилата на леталото. - Во Агенцијата има овластен инспектор и за авиони од типот на „боинг“, кој вчера ги изврши сите проверки на ...
| | веќе видена | слични

Вчера се случувала вистина драма на небото над Скопје и аеродромот Александар Велики. Поради дефект на Чешкиот авион Боинг 737- 700 на компанија ЧСА се случило принудно слетување на аеродромот. Во авионот покрај останатите патници се наоѓале и министерот за надворешни работи Никола Поповски и известувачот за Македонија во ЕУ Ричард Ховит. Поради дефект на системот за сопирање авионот цели 40 минути кружел авионот над Александар Велики, патниците си помислиле дека станува збор за невремето но од страна на капетанот им било соопштено дека причината е дефект на авионот. Ситуацијата во авионот била мобилна многу патници ги фатила паника, а стујадресите на патниците им објаснувале како да постапат во вондредна ситуација. Инструкциите на капетанот ги следеле и министерот Поповски и известувачот Ховит, покрај останатите патници во авионот. "Во авионот беше многу, многу тивко. Луѓето само се гледаа во очи, и така безгласно комунициравме, гледајќи се во очи. Јас размислував за моето семејство и за децата и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Принудно слета чешки авион на аеродромот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: