Германската шефица на дипломатијата смета дека украинската криза ескалира


„Мораме да бидеме подготвени за сите сценарија“, рече Баербок за време на прес-конференцијата во Каиро.Таа говореше додека Берлин ги повикал граѓаните да ја ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Додека западните земји продолжуваат да предупредуваат дека руската инвазија е прашање на време, пристигна вест дека рускиот и францускиот претседател Владимир ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва оцени дека Германија се променила, посочувајќи дека изјавата на канцеларот Олаф Шолц за разликата меѓу ...
| | веќе видена | слични
4 копии
7 копии

Не е доволно да се зборува за перспективата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, туку треба активно да се охрабрува, истакна денеска германскиот канцелар ...
| | веќе видена | слични

Во источниот дел, во регионите Доњецк и Луганск се гледаа трагите од воените дејствија, се гледаа и економските штети, се гледаше дека доста од жителите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Западните земји се договориле со раководството на Советскиот Сојуз во 1991 година да не се проширува НАТО кон исток, пишува „Шпигел“, повикувајќи се на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Телото на Алексеј Навални, кој почина во руската казнена колонија каде што издржуваше долгогодишна затворска казна, и е предадено на мајка му, изјави ...
сите 459 | | | веќе видена

Иако изјавите на Таравари и на Ахмети околу новиот концепт за избор на претседател на државата многумина ги поврзуваат со некаква предизборна реторика, се ...
сите 235 | | | веќе видена

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. ...
сите 256 | | | веќе видена

Грција е единствена земја членка на ЕУ која има проблем со македонските пасоши и старото име на државата, Република Македонија. Иако шефот на дипломатијата ...
сите 294 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 139 | | | веќе видена

Војната во Украина мора да престане, таа го поткопува меѓународниот поредок заснован на правила, штети на нашата доверба, дијалог и капацитет за реализација. ...
сите 164 | | | веќе видена

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 102 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Откако Кремљ се огласи за изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека „Владимир Путин е луд кучкин син“, реагираше и самиот руски претседател.Рускиот ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германската шефица на дипломатијата смета дека украинската криза ескалира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: