Милчин: ЕУ треба да даде објаснување за кршењето на правата на Македонците во Бугарија


Режисерот Владимир Милчин смета дека бугарскиот премиер Кирил Петков треба да даде објаснување зошто не ги почитуваат пресудите за кршење на човековите права ...
| | веќе видена | слични

Предлог-декларацијата на ВМРО-ДПМНЕ за чествувањето на Гоце Делчев поднесена во Собранието е класично политичко киднапирање на важно национално прашање за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Да не се создава притисок со рокови кај Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, туку целта е да се создаде процес на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефот на дипломатијата Бујар Османи изјави вечерва дека не треба да се создава притисок со рокови кај Заедничката историска комисија со Бугарија, туку целта е ...
| | веќе видена | слични

Никој нема проблем со содржината на предлог-декларацијата, туку со нејзината форма – процесот да се извади од Историската комисија, да се префрли на политички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот пратеник и граѓански активист, Павле Богоевски , смета дека Бугарите треба да бидат вметнати во нашиот Устав. -Тоа треба да биде од практични ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јас мислам дека избори треба да има во најкраток можен рок, а тоа според Уставот е 45 дена, затоа што целокупното одлагање на процесот на предвремени избори, ...
| | веќе видена | слични

Тешко ќе се постигне политичко единство со секојдневното обвинување иако и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ деновиве повикуваат на такво единство во Собранието за да се најде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 129 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук напиша дека денескасе навршува 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. -РС Македонија низ годините ...
сите 172 | | | веќе видена

На 11.08.2022 околу 10.16 часот во СВР Скопје е пријавено дека во обложувалница на подрачјето на Бит Пазар, едно лице со закана од вработената се обидело да ...
сите 187 | | | веќе видена

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност негативен се покажа резултатот од тестот на Кичевецот ...
сите 295 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милчин: ЕУ треба да даде објаснување за кршењето на правата на Македонците во Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: