Битиќи: Најважно е што обезбедивме системско решение за достоинствена минимална плата, која нема да биде под 57% од просечната


„Мислам дека вчерашниот да кажам успех на сите социјални партнери е за поздравување. Се случува прв пат, мислам во поновата историја на нашата држава, во која ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одговорно стојам на тоа дека со овој предлог закон нема да се реши проблемот, вели претседателот на СОНК Јаким Неделков во вечерашното гостување во емисијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нашиот образовен кадар во основните и средните учичишта има меѓу најниските плати во регионот, а да не зборуваме и пошироко. Вршиме притисок за зголемување, но ...
| | веќе видена | слични

претседателот на СОНК Јаким Неделков во емисијата 24 анализа рече дека кај нас, вработените во дејноста имаат едни од најниските плати во регионот и од тој ...
| | веќе видена | слични

Не се откриваат ниту контурите на новата методологија, но од здруженијата на пензионерите сугерираат во усогласувањето на пензиите да се земе предвид дел од ...
| | веќе видена | слични

Со зголемување на платата на 18.000 денари, исполнивме уште едно ветување дадено пред граѓаните, истакнува во денешното соопштение владејачкиот СДСМ и најавува ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Самостоен синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков очекува конструктивна средба со ресорните министри и верува дека Владата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Стручните лица кои ги контактираше „Фактор“ за мислење во врска со потпишаниот договор на Владата со „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ за фабрика во индустриската зона во ...
сите 140 | | | веќе видена

Забавата за Охридскиот Рамковен Договор како да не помина во „духот“ на соживотот. Тоа можеше да се види од исвиркувањето на македонскиот јазик на истата.На ...
сите 88 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 307 | | | веќе видена

„Мислам дека ниту еден писател денес не го заслужува тоа повеќе од него. Кампањата започнува сега“, напиша Бернар-Анри Леви.Ружди бил нападнат со нож во ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Најважно е што обезбедивме системско решение за достоинствена минимална плата, која нема да биде под 57% од просечната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: