Бугарите во преамбулата на Уставот, а што е со Македонците?

Отстапувањето од македонската кауза за современите Македонци може како последица да биде геноцид и егзодус, чувството на апатриди во сопствената држава – со ...
| | веќе видена | слични

Уште неколку факти од историографијата како прилог кон бугарско-македонските односи Петко Рачов Славејков, бугарски општественик, публицист, поет и политичар, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Идеите за релативизирање на бугарскиот фашизам, кои пред извесно време најпрвин дискретно се провлекуваа низ македонскиот јавен простор, а од скоро сѐ повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ако се гледа низ призмата на меѓународното право и неговата неприкосновеност, грижата за малцинствата е обврска на Бугарија прифатена уште со Парискиот ...
| | веќе видена | слични

ЕКСКЛУЗИВНО – В ПОНЕДЕЛНИК ИНТЕРВЈУ СО ТОНИ МЕНКИНОВСКИ, ПРАВЕН ЗАСТАПНИК НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА ПРЕД ЕВРОПСКИОТ СУД ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА Отстапувањето од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот историчар Наум Кајчев, вели дека македонската наука сега ќе мора да ги прифати тезите кои преовладуваат во бугарската историја, барем што се ...
сите 261 | | | веќе видена

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 176 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 227 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 241 | | | веќе видена

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарите во преамбулата на Уставот, а што е со Македонците?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: