Ковачевски за Ла Либре: Дебатите ги водеа пропагандисти, сега генерираме позитивна енергија со Бугарија


„Имавме многу плодни дискусии и заклучивме дека е потребно да се врати довербата меѓу двете влади, но и меѓу општествата и граѓаните на Северна Македонија и ...
| | веќе видена | слични

И по последната македонско - бугарска средба на експертско ниво во Софија позициите на двете страни остануваат различни, реферира шефот на македонската ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во новата динамика во разговорите со Бугарија на 17 февруари се очекува да се одржи состанок на четвртата работна група,за образовани и култура, како и на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Клучно за бугарите во преговорите е да се впише бугарското малцинство во македонскиот устав, за македонците пак идентитетските прашања. Признавањето на ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Бугарија дефинирале кое и е најбитното прашање на секоја од нив од пакетот политички прашања за кои преговараат. Ова е исходот од првото до во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Имам крајна цел – оваа држава да стене еворпска држава, да ги нормализира односите со соседите и да го зачува тоа што е најважно за граѓаните, рече министерот ...
| | веќе видена | слични

Треба да се делува со ладна глава глава и повеќе мудрост, наместо со емоции за решавање на отворените прашања со Бугарија и крајната цел за влез на земјава во ...
| | веќе видена | слични

Барањето за вметнување на Бугарите во македонскиот Устав доаѓа од бугарското малцинство во земјава,а на од Бугарија објаснуваше министерот за надворешни Бујар ...
| | веќе видена | слични

Најважното прашање за нас се идентитетските прашања во преговарачката рамка како европски решенија, за нив е прашањето на бугарската зедница во Република ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на Уставот и признавањето на Бугарите како малцинство во Македонија е во склоп на нашата политика кон етничките заедници, смета министерот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во ...
сите 158 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за утре на пладне го свика Советот за безбедност, а на дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското ...
сите 241 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски за Ла Либре: Дебатите ги водеа пропагандисти, сега генерираме позитивна енергија со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: