Од десетти февруари следува период на динамизирани контакти на македонско-бугарските работни групи


Во Софија идната седмица, на 10 или 11 февруари министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија ќе ги продолжат разговорите на експертско ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во новата динамика во разговорите со Бугарија на 17 февруари се очекува да се одржи состанок на четвртата работна група,за образовани и култура, како и на ...
| | веќе видена | слични

По 20 февруари ќе се одржи и втората средба на експертите од инистерствата за надворешн работи на двете земји во Скопје, на која двете делегации ќе дојдат со ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на брифингот со новинарите посочи дека од МНР во Бугарија е испратена тричлена делегација, составена од ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Бугарија Кирил Петков во интервју за „Би-би-си“ ја игнорираше констатацијата на британскиот новинар Стивен Сакур кој му кажа дека и етничките ...
| | веќе видена | слични

„Да бидеме искрени, и етничките Македонци ги немаат тие права во Бугарија. Всушност, Европскиот суд за човекови права имаше повеќе случаи по таа основа отколку ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарскиот премиер, Кирил Петков во интервју за Би-би-си ја игнорираше забелешката на новинарот за правата на Македонците во Бугарија. Oткако Петков, во ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот премиер Кирил Петков во првото интервју за британски Би-Би-Си се пожали дека Бугарите во Македонија немале правна заштита. „Сè уште имаме проблеми ...
| | веќе видена | слични

Историските прашања не се единствениот проблем меѓу Софија и Скопје, има и други проблеми што треба да се решаваат. Така на пример, Бугарите во Македонија се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми се очекува утре до Обвинителството да ја поднесе кривичната пријава против обвинителите Вилма Русковска, ...
сите 261 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
сите 86 | | | веќе видена

Најдобриот стрелец во историјата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни смета дека „ѓаволите“ треба да му ја исполнат желбата на Кристијано Роналдо и да му дозволат ...
сите 186 | | | веќе видена

За да се наполнат европските складишта за гас – потребни се 50 милијарди евра, 10 пати повеќе отколку што се мислеше.И додека најсилните енергетски компании се ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од десетти февруари следува период на динамизирани контакти на македонско-бугарските работни групи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: