Османи и Генчовска ќе договараат роковник за решавање на пакетот четири плус еден


Нова рунда преговори – Османи и Генчовска следната недела во Софија ќе договараат нов роковник за пакетот 4+1. Шефот на дипломатијата Османи денеска потврди ...
| | веќе видена | слични

Клучно за бугарите во преговорите е да се впише бугарското малцинство во македонскиот устав, за македонците пак идентитетските прашања. Признавањето на ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Бугарија дефинирале кое и е најбитното прашање на секоја од нив од пакетот политички прашања за кои преговараат. Ова е исходот од првото до во ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Во новата динамика во разговорите со Бугарија на 17 февруари се очекува да се одржи состанок на четвртата работна група,за образовани и култура, како и на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Имам крајна цел – оваа држава да стене еворпска држава, да ги нормализира односите со соседите и да го зачува тоа што е најважно за граѓаните, рече министерот ...
| | веќе видена | слични

Треба да се делува со ладна глава глава и повеќе мудрост, наместо со емоции за решавање на отворените прашања со Бугарија и крајната цел за влез на земјава во ...
| | веќе видена | слични

Барањето за вметнување на Бугарите во македонскиот Устав доаѓа од бугарското малцинство во земјава,а на од Бугарија објаснуваше министерот за надворешни Бујар ...
| | веќе видена | слични

Најважното прашање за нас се идентитетските прашања во преговарачката рамка како европски решенија, за нив е прашањето на бугарската зедница во Република ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на Уставот и признавањето на Бугарите како малцинство во Македонија е во склоп на нашата политика кон етничките заедници, смета министерот за ...
| | веќе видена | слични

По 20 февруари ќе се одржи и втората средба на експертите од инистерствата за надворешн работи на двете земји во Скопје, на која двете делегации ќе дојдат со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопјанец утрово загина откако во 06.35 часот на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај „Тајмишка раскрсница“ се судрил со камион, додека неговата сопатничка ...
сите 434 | | | веќе видена

Станува се појасно дека Манчестер јунајтед не може да дојде до потписот на Френки де Јонг, па клубот активира нов план, сега сакаат да го купат Адриен Рабио од ...
сите 218 | | | веќе видена

За да се наполнат европските складишта за гас – потребни се 50 милијарди евра, 10 пати повеќе отколку што се мислеше.И додека најсилните енергетски компании се ...
сите 129 | | | веќе видена

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, ...
сите 276 | | | веќе видена

Пикот на ковид-19 е дефинитивно зад нас, бидејќи нивото од 870 нови случаи дневно, што беше поставено како праг за одржување на надолниот тренд минатата ...
сите 265 | | | веќе видена

Полскиот напаѓач Роберт Левандовски денеска е претставен на „Камп Ноу“ како нов играч на каталонскиот клуб. Тој дојде од Баерн Минхен за сума од 50 милиони ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи и Генчовска ќе договараат роковник за решавање на пакетот четири плус еден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: