Ковачевски сака да гради мостови со Софија, ја предупредува ЕУ да не одолговлекува


Потребно е брзо, но квалитетно решение со соседна Бугарија за да се отворат долгоочекуваните преговори со Европската Унија, вели премиерот Димитар Ковачевски ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Барањето за вметнување на Бугарите во македонскиот Устав доаѓа од бугарското малцинство во земјава,а на од Бугарија објаснуваше министерот за надворешни Бујар ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имам крајна цел – оваа држава да стене еворпска држава, да ги нормализира односите со соседите и да го зачува тоа што е најважно за граѓаните, рече министерот ...
| | веќе видена | слични

Најважното прашање за нас се идентитетските прашања во преговарачката рамка како европски решенија, за нив е прашањето на бугарската зедница во Република ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на Уставот и признавањето на Бугарите како малцинство во Македонија е во склоп на нашата политика кон етничките заедници, смета министерот за ...
| | веќе видена | слични

По 20 февруари ќе се одржи и втората средба на експертите од инистерствата за надворешн работи на двете земји во Скопје, на која двете делегации ќе дојдат со ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на брифингот со новинарите посочи дека од МНР во Бугарија е испратена тричлена делегација, составена од ...
| | веќе видена | слични

Одговорите од македонската Влада на бугарските барања за пакетот4+1 вчера во Софија се разгледувале во конструктивна атмосфера на средбата меѓу македонското и ...
| | веќе видена | слични

Атмосферата во последниов месец во односите меѓу Македонија и Бугарија наликува на таа пред неколку години меѓу Македонија и Грција, пред потпишувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски ...
сите 767 | | | веќе видена

На крајот од својот говор вечерва пред Владата на РМ, Искра Коровешовска од ТВ АЛФА соопшти дека утрешниот протест е во 12 часот, кога Владата ќе започне со ...
сите 255 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски сака да гради мостови со Софија, ја предупредува ЕУ да не одолговлекува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: