Геополитички омлет од снесени и подметнати јајца

Уште неколку факти од историографијата како прилог кон бугарско-македонските односи Петко Рачов Славејков, бугарски општественик, публицист, поет и политичар, ...
| | веќе видена | слични

„Протестот на интелектуалците ја пренесува сликата на интелектуалците како бранители на правдата, кои ја соочуваат моќта на власта со храброст и интегритет. ...
| | веќе видена | слични

Сведоци сме како политиката го „уби“ интелектуалецот како посредник меѓу светот на идеите и јавниот свет. Неговиот капацитет да види над и надвор над ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Освен некои поединечни коментари од носители на јавни функции, изостана вистинска и суштинска реакција од страна на повиканите релевантни македонски чинители, ...
| | веќе видена | слични

„Ако договорот меѓу двете влади бил преку Гоце да не се чепка мечката додека спие, мирно поминале и Гоце и мечката“. Така може да се опише генералната слика на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку е загрижен за Кина.Бајден откри дека е загрижен за активностите на ...
сите 677 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
сите 110 | | | веќе видена

Израелскиот систем за противвоздушна одбрана познат како „Железната купола“ ги пресретнал речиси сите од околу 1.100-те ракети што биле упатени кон населените ...
сите 198 | | | веќе видена

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Геополитички омлет од снесени и подметнати јајца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: