Бугарија и Северна Македонија: Кога премиерите и претседателите не се на ист колосек


Сè додека претседателите и премиерите на Софија и Скопје не трчаат по истиот колосек, шансата за „победа на двете страни“ се намалува и се приближува опасноста ...
| | веќе видена | слични

Во Софија денеска и утре продолжуваат разговорите на експертско ниво меѓу министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија посветени на ...
| | веќе видена | слични

„Решението со Бугарија треба да се базира на европските вредсноти, да се базира на почитување на граѓаните на двете држави и на задржување на достоинството на ...
| | веќе видена | слични

„Опозицијата преку парламентарната расправа треба да даде поддршка на процесот на разговори со Бугарија. Ние испративме и покана до опозицијата да учествува во ...
| | веќе видена | слични

Во однос на самите разговори со Бугарија, за основните прашања кои што го засегаат македонскиот народ воопшто не се водат разговори, што значи дека јазикот на ...
| | веќе видена | слични

„Северна Македонија нема застанато во однос на реформите за влез во ЕУ. Усогласувањето со европската регулатива е добро за нас самите, бидејќи доколку поголем ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сведоци сме на нова страница во разговорите со Бугарија, фокусот е ставен и на економската соработка. Јас сум за одржливо решение врз база на европски ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Комуникацијата со Република Бугарија во одреден период беше сведена на комуникација меѓу пропагандисти кои креираа јавно мислење, доминантно во медиумите кое ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва на ТВ Алсат изјави дека е „отворена нова страница меѓу Македонија и Бугарија“. -Се договоривме со Петков да отвориме теми ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со предлогот како што кажа тој, Бугарија си ја завршила работата со македонското прашање. Според него, успех е што дел од политичарите во земјава го сметаат ...
сите 471 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и ...
сите 1015 | | | веќе видена

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест ...
сите 1015 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 109 | | | веќе видена

Македонија не смее повеќе да губи, порача Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека иако владата вели дека го заштитила македонскиот јазик, вистината е дека ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија и Северна Македонија: Кога премиерите и претседателите не се на ист колосек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: