Сали: Ќе се намали чекањето за прегледи и за дополнителни термини за мамографија и ехо на дојка

Ова е прашањето што и на Светскиот ден за борба против ракот останува не одговорено. Во моментов има само еден слободен термин за мамографија и тоа за 47 ...
| | веќе видена | слични

Во периодот од 7 февруари заклучно до 31 март прегледите: ехо на дојка, 2Д, 3Д мамографија, компјутерска томографија на бели дробови и видеодермоскпското ...
| | веќе видена | слични

Канцерогените заболувања се втора најчеста причина за смрт во Македонија, веднаш по болестите на циркулаторниот систем, покажува извештајот за морталитетот од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нов мобилен мамограф доби Здравствениот дом Неготино, обезбеден со поддршка од Владата на Република Бугарија, информира Министерството за здравство на својот ...
| | веќе видена | слични

Беким Сали, министерот за здравство, денеска објави дека нов мобилен мамограф е поставен во Здравствениот дом Неготино, со поддршка на Владата на Бугарија. ...
| | веќе видена | слични

Заедно со докторите, клиниките и невладиниот сектор ќе се преземат активности за намалување на времето на чекање за прегледи и воведување дополнителни термини ...
| | веќе видена | слични

Неопходно да се имплементира национална стратегија за контрола на ракот, која ќе се фокусира и на донесување на скрининг програмите и за вклученоста на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 650 | | | веќе видена

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 335 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 213 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 67 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена

Народски кажано дојдено е нож до коска и не може ова вака понатаму. Затоа мора да излеземе што помасовно и да дадеме поддршка на протестите затоа што ако ...
сите 351 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сали: Ќе се намали чекањето за прегледи и за дополнителни термини за мамографија и ехо на дојка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: