Србија: Поради влошената состојба, продолжен распустот на учениците


Министерот за образование Бранко Ружиќ донесе одлука за промена на Календарот на воспитно-образовната работа за основните и средните училишта. Врз основа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мандатот на новиот заменик-министер за образование и наука Љуљзим Алиу почна денеска со координативен состанок со министерот Јетон Шаќири, на кој разговарале ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Почнува дијалогот меѓу централната власт, локалните самоуправи и бизнис-заедницата за стручните профили во средни училишта и општини и со колку паралелки ќе ...
| | веќе видена | слични

За приоритетите во образованието и продолжување на заложбите за унапредување на квалитетот на националниот образовен систем преку реализација на определбите ...
| | веќе видена | слични

Високата цена на гасот почна да влијае врз начинот на следење настава. Поради неможноста да се обезбеди греење, ученици наставата ја следат од дома. Учениците ...
| | веќе видена | слични

Родители на ученици од прво одделение во основното училиште „Григор Прличев“ во скопската населба Железара од денес не ги пуштаат своите деца да посетуваат ...
| | веќе видена | слични

Ковид вирусот е сè поприсутен во училиштата но, од МОН и натаму информираат со проценти за учениците и наставниците, кои се во изолација. Велат дека бројката е ...
| | веќе видена | слични

Тоа беше тема на разговор денеска на првиот работен состанок на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири и  претседателот на Националниот совет за ...
| | веќе видена | слични

Финансиската и логистичката поддршка која ја добиваме од Европската унија при реализацијата на низа реформски процеси во областа на образованието, а во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поради најавената блокада на раскрсницата во Автокоманда на булевар „Александар Македонски" со „16 Македонска бригада", дел од линиите од јавниот градски ...
сите 432 | | | веќе видена

Проблемот на актуелната Влада во градењето на еден конзистентен, двонасочен и успешен македонско-бугарски комуникациски дијалог се состои во начинот на кој што ...
сите 449 | | | веќе видена

Вистината е тоа, дека со Македонија, простете ми за изразот, сите се мајтапат. Кога беше историјата, Грција ги условуваше со името, овие другите ѝ го ...
сите 469 | | | веќе видена

Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите, изјави бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за ...
сите 683 | | | веќе видена

Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на електричната енергија, криминалната влада на СДСМ и ДУИ повторно удрија по џебот на граѓаните. ...
сите 361 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија: Поради влошената состојба, продолжен распустот на учениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: