Откако Нинова не дојде во Скопје поради средбата на Пендаровски со ОМО Илинден, вели дека нема конфликт со Петков на тема Македонија

Нема конфликт меѓу мене и Кирил Петков на темата за Република Македонија (РСМ). Ова го изјави вицепремиерката Корнелија Нинова во одговор на новинарско прашање ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Премиерот Димитар Ковачевски, во однос на тоа како коментира одредени изјави на членови на Заедничката историската комисија со Бугарија, како и во однос на ...
| | веќе видена | слични

Ова го кажа бугарската министерка за наворешни работи Теодора Генчовска во интервју за БНР и уште еднаш побара отворање на нашиот Устав и доследна примена на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Ковачевски денеска не ја коментираше директно изјавата на копретседателот на историската комсија Драги Ѓоргиев дека Бугарија не била фашистичка ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски на прашање за ставовите на претседателот на Комисијата Драги Ѓорѓиев, којшто изјавил дека Бугарите не се фашисти, вели дека ...
| | веќе видена | слични

На новинарско прашање како македонската држава ќе реагира на големобугарската пропаганда што ја шири Софија преку телевизискиот канал БНТ4, а за што денеска ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарската страна се држи до целосна примена на Договорот за добрососедство и соработка од 2017 година, како и почитувањето на правата на Бугарите во ...
| | веќе видена | слични

Присуството на премиерот Димитар Ковачевски на пуштањето во употреба на единствениот број за итни случаи 112, новинарите го искористија за низа прашања ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски не ги коментираше изјавите на Драги Ѓоргиев за тоа дека Бугарите не биле фашисти , туку посочи дека е отворен преговарачки процес ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, во одговор на новинарско прашање, во врска со изјавата на првиот човек на историската комисија, Драги Ѓоргиев дали се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и ...
сите 1015 | | | веќе видена

Со предлогот како што кажа тој, Бугарија си ја завршила работата со македонското прашање. Според него, успех е што дел од политичарите во земјава го сметаат ...
сите 471 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 109 | | | веќе видена

Македонија не смее повеќе да губи, порача Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека иако владата вели дека го заштитила македонскиот јазик, вистината е дека ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откако Нинова не дојде во Скопје поради средбата на Пендаровски со ОМО Илинден, вели дека нема конфликт со Петков на тема Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: