Лазаров: Сега ќе имаме засилена трговија со Бугарија затоа што политиката нема да ја води економијата


„Бизнисмените веќе 5-6 години наназад зборуваат дека треба да се остави простор економијата да го трасира патот за подобра иднина на двата народа. Досега не не ...
| | веќе видена | слични

Први отпуштања на прекубројните работници, затворање на подружници и тешкотии да се организира процесот на работа и спречување на хаварии во производниот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ефикасноста што Собранието, како највисок орган во државата, ја покажа при донесувањето на Законот за минимална плата да продолжи веднаш и со укинување на ...
| | веќе видена | слични

Бранко Азески, претседател на Стопанска комора на Северна Македонија Во 2010 година кога Стопанската комора на Македонија излезе со новата програма за ...
| | веќе видена | слични

Во 2010 година кога Стопанската комора излезе со новата програма за економски развој, централната проекција беше дека приватниот сектор со таа реформа мора да ...
| | веќе видена | слични

Додека компаниите бараат измени на законските решенија со кои од стартот на годинава недела е прогласена за неработен ден, а со кои би им се дозволило ...
| | веќе видена | слични

Затворени кепенци, празни тезги, хали без работници, изгаснати печки - има ли повеќе зијан отколку ќар од мерката да се одмара во недела? Одлуката недела да ...
| | веќе видена | слични

Стопанствениците не се против законското решение за недела неработен ден туку единствено предлагаат да се укинат ограничувањата кои дејности смеат да работат ...
| | веќе видена | слични

Компаниите сами да одлучуваат дали ќе работат в недела или не - дел од стопанствениците бараат да се најде посоодветно законско решение од актуелното, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 169 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што настана во моментот кога ...
сите 95 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 300 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазаров: Сега ќе имаме засилена трговија со Бугарија затоа што политиката нема да ја води економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: