КЕПЕСКА: Оперативноста во политиката лоша и за односите со Бугарија


Јованка КЕПЕСКА Прагматизмот и инструментализмот е современата одлика на општествената политика во Македонија. Тоа е приодот при кој секојдневието е оперативно ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Бугарската страна се држи до целосна примена на Договорот за добрососедство и соработка од 2017 година, како и почитувањето на правата на Бугарите во ...
| | веќе видена | слични

Бугарија ќе продолжи да го поддржува „легитимното барање Бугарите во Македонија да бидат вклучени еднакво со сите останати народи, во нејзиниот Устав”, вели ...
| | веќе видена | слични

Кога за нешто нема решение, тоа не е проблем, тоа е несреќа. Ако ништо не можеме да направиме, подобро е да му свртиме грб и да продолжиме понатаму, вели ...
| | веќе видена | слични

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во интервју за „Радио Бугарија“ изјави дека земјата ќе продолжи да го поддржува легитимното барање ...
| | веќе видена | слични

„Ако договорот меѓу двете влади бил преку Гоце да не се чепка мечката додека спие, мирно поминале и Гоце и мечката“. Така може да се опише генералната слика на ...
| | веќе видена | слични

„Повеќе бугарски историчари признавале посебна македонска историја меѓу 1878 – 1944 г. Сегашната бугарска позиција е рожба на национал-комунистичката политика ...
| | веќе видена | слични

Човекот е инаетливо суштество – забранете му го патриотизмот и ќе му го разбудите! И во деновите на ова алтернативно чествување на годишнината на Гоце, тоа се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
сите 110 | | | веќе видена

Израелскиот систем за противвоздушна одбрана познат како „Железната купола“ ги пресретнал речиси сите од околу 1.100-те ракети што биле упатени кон населените ...
сите 198 | | | веќе видена

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, ...
сите 256 | | | веќе видена

За да се наполнат европските складишта за гас – потребни се 50 милијарди евра, 10 пати повеќе отколку што се мислеше.И додека најсилните енергетски компании се ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КЕПЕСКА: Оперативноста во политиката лоша и за односите со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: